566 hand om aan te nemen dat de oude bewoners mathematisch rondom het ben beschermende burchtterrein waren gaan wonen. Ook dit is eene dwaling. Er zijn in onze buurt meer steden, die cirkelvormig waren en npg een cirkel van huizen in haar midden hadden. Doch dit ontstond altoos later en door ver bouwing. Alle oude plaatsen in Zeeland begonnen onregelmatig en bestonden uit onregelmatig geplaatste huisjes of hofsteden, met gangen er tusschen. De wel bekende cirkeldoor brand en verbouwen steeds gewijzigdis onwillekeurig ontstaan. Er waren twee groote wegenevenals op andere plaatsendie het terrein doorkruisteneene Noordstraat en eene Zuidstraat doch de laatste heette Langedelftwestelijk verplichtte de Westmonsterkerk de huizen zich in de rooilijn aan te sluiten en aan den oostkant waren alle huizen tegen de abdij ge bouwd. Deze abdij en de zeker later betimmerde Wagenaar- straat wijzigden zich als van zelfs tot een kringmaar de veel later ontstane cirkel heeft niets met den Burcht te maken dan alleen in -zooverre als zij beide lagen op een van nature cirkelvormig terrein. Er zijn redenen om aan te nemendat de Wagenaarstraat en de St. Pieterstraat 1s Heeren Piers- strate? door rijke heeren zijn aangelegd, die dan natuur lijk volgens eene vaste rooilijn bouwden. 8. De riolen, die jhr. Paspoort aanvoert als getuigen voor een burcht, bewijzen dien niet. tiet is eene verdienste van jhr. Paspoort dat hij in navol ging van Verheye van Citters, gewezen heeft op den loop van oude riolenom daaruit tot vroegere slooten of straten te kunnen besluitendochwaar hij ze meent te kunnen bezigen als getuigen van een overoud kasteelgaat hijnaar mijn ge voelen een verkeerden weg op. De riolen eindigden alleimmers aan rioollucht stoorde men zich nietin de grachtdie van den aanvang af de stad omgaf en wel 1°. aan de tegenwoordige Stadsschuur2°. aan het Roosterstraatje 3°. aan de Bellinkbrug4°. aan den

Archief | 1893 | | pagina 578