568 zeer laat betimmerd is. Daargelatendat men er wel eens aan gedacht heeft, dat het woord, evenals Krommeweele en Langevielemisschien in verband kon staan met het oude woord Waal of Wel of Weelbeantwoordt noch de hoogte dier straat noch hare richting aan die van een vroegeren wal. Zij loopt niet rondom het centrum maar ter zijde en slechts aan éénen kant; immeTs aan de noord-, oost- of zuidzijde is geen enkel steegje, dat Wal genoemd wordt. Zij is lager dan het centrum en niets herinnert op de naburige erven, dat men. daar ooit een wal heeft gehad. De richting als wal zou alleen be grijpelijk wordenindien men met jhr. Paspoort aannamdat de burcht heeft doorgeloopen onder den toren en midden door de Abdijdoeli dit is eene dwaling en men zou bovendien waar men een zoo hoogen muur gebouwd hadtoch ook nog wel iets van een wal of eene gracht terugvindenen daar dit zoo niet is hecht ik niet aan den naam dier straat. De Burgt (straat) is eene lange straatdie als een middellijn door den bovenvermelden cirkel loopt, dien Paspoort hield voor het eerste Middelburg. Zij wordt reeds in 1366 vermeld, doch dit is zeer natuurlijk en bewijst niets. De regelmatige, rechte richting heeft zij zeker later gekregen en indien de gissing van Ehrlich gegrond isdat er in die straat een gebouw moet gestaan hebbenmaar een van lateren tijd en geene sterktedan vervalt het denkbeeld dat de weg naar den burcht geloopen heeft. Zij loopt ook niet recht op het centrum uit maar loopt er langs. Ik meen daaromdat ook deze naam geen recht geeft om te besluiten tot een Burcht. Nog eerder zou ik denkendat het oude stadhuis v dat op den hoek heeft gestaan misschien door sommigen de Burcht is genoemden dat daaruit de naam der straat te verklaren is. Hoe verleidelijk dan ook, ik leid den naam der straat liever af van dien der stad dan van een kasteel tegen de Noormannen.

Archief | 1893 | | pagina 580