569 10. Het woord burg in Middelburg beeft niet de beteekenis van kasteel maar van stad. Jhr. Paspoort en anderen meenendat er een burcht zou gesticht zijn tegen de Noormannenik weet niet waarom juist tegen die Henen en Noormannen. De Denen die volgens de kronieken ons geleerd hebben dijken, dat is polders te maken zijn de bete noire der christen-annalistenen ik zou niet we ten waarom men niet veel vroeger een burg zou gemaakt hebben tegen de evenzeer gevreesde zuidelijke naburen. Mij komt het voor, dat er geen sterke burcht is geweest, en dat burg in Middelburg eenvoudig beteekent eene stad. Het is niet noodig vele woorden te gebruiken, om aan te toonen dat burg evengoed stad als kasteel heeft beteekend. In den tijd van Homerus drie duizend jaren geledenge bruikte men het woord Purg reedszoowel voor een toren als voor een muur en tegenwoordig beteekent liet Pransche bourg meestal een groot vlek en het Engelsehe borough eene omwalde plaatswaarin de inwoners zich tot corporaties hebben vereend. De naam van Middelburg is Duitsch en liet ontbreekt dan ook in Neder-Düitschland niet aan steden, die op burg eindigen. Ik heb ergens gelezendat in het Keltische burg hetzelfde was als dorpheimhuizenmaar dat het vooTal een ringioal beteekende. Het moge dus genoeg zijn om, ten bewijze van deze beteekenisvooral omdat wij tot de Germanen behoorden Kilian aan te halen, die zegt, dat men in de middeleeuwen onder burg veelal verstond eene versterkte plaatswier inwo ners zich tot corporaties hadden vereend, tot onderlinge ver dediging van hunne woonplaats en rechten. Kilian zegt Burgt of Borcht was in Opper- en Neder-Germanië hetzelfde als in het Latijn civitasvillaoppidum en in zeer enkele gevallen een castrum. In het Middelnederlandsch woordenboek van Verwijs en Verdam leest men eveneensdat de oorspronke lijke Gothische beteekenis was eene stadlater een vlek en nog later eene versterkte plaats, een slot, een kasteel.

Archief | 1893 | | pagina 581