575 buiten dien cirkel, die zelfs ook lager ligt dan bet centrum, ontmoet men alweer bier en daar de lagere grondenterwijl die straten zelve eertijds ook laag waren; immers men beeft in de Langedelft, toen men school C bouwde bet overblijfsel eener straat onder den grond ontdekt en twee* meter onder den grond van bet afgebroken buis S. Peterthans B 125 eene beenen schaatsevenals er gevonden zijn in een vliedberg van Serooskerke. Alweder worden die opgehoogde terreinen door lagere om geven. Ik wijs op de Gravenstraat, op de Zusterstraat, vooral op de St. Jansgang, die oudtijds doorliep naar de Hoogstraat of den ouden wal. Verder bewijzen het de tuinen tusschen de Langedelft en de Kade, met de moeilijk gelegene oude riolen. Ik meen, dat de primitieve daling ook blijkt uit de tuinen tusschen Noordstraat en He.erengrachten in liet westelijk deel der stad uit den Penninghoek, uit een deel van de Geere en uit andere straatjes. De opgehoogde Langeviele heeft ook een vloer onder een huis opgeleverd en in een thans vernieuwd gebouw, K 379, vroeger door den kuiper Eldi.jk bewoond, lageen meter onder den grondeen kannetjewaaruit dus blijktdat daar eene laagtemisschien een poel is geweest. Pond die laagten loopen nu de leidijken of kadendie tegen liet zeewater beschutten en tot 1600 den buiten wal hebben ge vormd en naar mijne meeningdat van den beginne af geweest zijn. De Bleek en het Papenstraatje zijn duidelijke bewijzen dat men daar den wal opklom. Indien de eerste wal van den Bleek geloopen heeft langs het klooster der Bogaarden stalhouderij van den heer Hen- duikse naar den Damdan heeft de eigenlijke bleekerijde tuin van jhr. J. P. Boddaej.it buiten dien kring gelegen. Liep de eerste wal naar de Molstraatdus overkruisende het spui dan lag die bleekerijwaarvan misschien een vijver in den tuin van dien heer nog het overblijfsel is, in de stad. Aan het einde der Sint Janstraat is het terrein breeder omdat daar eene- kerk gestaan heeftdochzooals ik zeide

Archief | 1893 | | pagina 587