577 14'. Evenmin als men den tijd van de vluchtheuvels bepalen kan, mist men ook opgaven ter bepaling- van den ouderdom van Middelburg. Uit het feit, dat Willebrord wel gevaren is naar de duin streek van kValclieren en niet naar Middelburg, mag men wel opmaken, dat in 700 deze plaats of nog niet bestond of uiterst gering was. In het oude Middelburg trof men dan ook geen W illebroi'dskerk of heilige put of eenig ander overblijfsel uit dien tijd aan. Uit een toevallig bewaard charter weten wij daarentegen, dat bisschop Botjdewïjn II van Utrecht in 1188 aan de bewoners van het naburigedoor vluchtheuvelen omgevengehucht Hoogelande verlof gaf een kerkje te bouwen. De ruïne bestaat nog; haar steenen zijn 30 a 33 c. M lang. Dit charter stelt ons in staat aan te toonendat Middelburg in 900 reeds groot moet geweest zijn. Die kapel van steen had namelijk voor moederkerk den Westmonster, die op de Markt te Middelburg stond. Deze kerk zal natuurlijk ook van steen geweest zijn en was in 991 volgens eene gedrukte overlevering gebouwd. Omdat men de bron van die overlevering niet kentberust zij natuurlijk niet op zekerheid, doch ik durf gerust aannemen, dat die over levering wel op waarheid steunt. De op het laatst der 16e eeuw geslooptemaar reeds te voren bouwvallige kerk men gaf toch reeds in 1566 verlof haar te sloopen de moeder kerk van Hoogelande en van vele andereis dus gebouwd in 991. Zij was van den beginne af van steen, zooals dan trouwens in 1000 reeds zeer vele christenkerken van steen waren, met name in Utrecht de St. Thomaskapel uit Dagoberts tijd en men meentdat ook van steen is gebouwd de eerste St. Maarten- of Domkerk aldaar, die door Willebrord zou gesticht zijn. Is nu onze eerste kerk de Westmonster- of liever St. Maartenskerkdoor den bisschop van Utrecht gesticht en aan denzelfden heilige als de Domkerk dezer plaats gewijdreeds

Archief | 1893 | | pagina 589