580 schijn lijkdat er toen reeds muren en vesten zouden geweest zijn. Zijn oordeel steunt op een verdrag van 1167/8' T) tus- schen den graaf van VlaanderenPhilips van den Elzasen onzen graaf Ploris IIIwaarin bepaald werddat geene van beide partijen in Zeeland Bewesten Schelde eenige versterkte plaatshoegenaamd ookzouden maken. Paspoort is van meeningdat men eene uitzondering voor Middelburg zou hebben gemaaktindien dit als erkende en versterktemet muren omgevene stad reeds had bestaan. Ik ben van oordeel dat hij zich daarin heeft vergist en dat men wel wezenlijk Middelburg niet heeft uitgezonderd, omdat het als versterkte stad reeds bestond. Immers in 1250 dus slechts 80 jaren latermaakte Margaretha van Vlaanderen vrede met Willem II en bij die gelegenheid verwijt zij dat hij toch wel steden gemaakt had, namelijk Domburg en Westkapelle, terwijl er immers volgens het verdrag van 1167 geene andere vrije stad zijn mocht dan Middelburg, dat van oudsher eene vrije stad was geweest, quae ab antiquo fuii villa francho,Dat ab antiquo zal wel beduiden van eeuwen lier en niet sedert 80 jaren. In dit enkele woord ligtdunkt mij opgeslotendat de bevol king zichbongré malgré de afwisselende landsheerentot eene vrije gemeente had opgewerktdie het tractaat een oppidum noemt, en ik poorte of burcht. Wallen zullen er altoos wegens de kans van overstrooming, geweest zijn en verdedigingsmiddelen ook zeer vroeg; immers men maakte ze van palissaden en doornhagendieals zij dooi water geschut werdentegen het toenmalige belegeringstuig even goed waren als murenbehalve tegen vuur Van den aanvang af zal ook dit door het water en door eene groote bevolking verdedigbaar oord eene toevlucht geweest zijn voor de landlieden. J) Dit uitgebreide verdrag is medegedeeld door Kt.uyt, Codex diploma ticusII, blz. 184, niet blz. 174. Men noemt het doorgaans de Pax Hey- denseana.

Archief | 1893 | | pagina 592