581 Wanneer onze stadsmuren gemaakt zijn is niet te bepalen doch zeker ook zeer vroegvooral omdat men in Walche ren zelf de steenen bakte. Dit kan men opmaken uit Melis Stoke, die zooals ik naar aanleiding van het onderzoek van wijlen mr. Ermerins reeds mededeeldedes graven secretaris was, en als ooggetuige in 13011305 zeer goed gezien heeft wat er gebeurde. Hij zegt, dat toen jonker Willem de stad aan Guy van Namen moest overgevener bepaald werddat deze laat ste de vestingwerken niet zou breken. Guy handelde echter andersom, want op Pinksteren 1302, ouden stijl, liet hij alles afbreken en wel zoodat er aan de poortedat is aan den stadsmuurgeen enkele steen geheel bleef. Kort daarop in 1301krijgt Willem de stad terug en liet toen al wat dragen kon, de steenen uit de grachten halen, en de poor ters brachten ook nog steenen van eldersja zelfs de ambachts- heeren moesten hun steenen huizen afbreken om steenen te leveren. Mij dunkt uit die woorden blijktdat de muren reeds voor 1300 bestonden, en ik meen dan ook te mogen aannemen, dat men ze reeds vroeg gemaakt heeft, omdat er geld genoeg was bij de Kerkdie bij eene goede verdediging belang haden dat ze dus ook voor 1168 bestaan hebben. Men had steenen in overvloed in 991 voor kerken en kloos ters en waarom dan niet voor muren. Toen Middelburg van de graven stedelijke rechten kreeg en voorrechtendie het zeker goed vergelden moestwas het reeds lang eene versterkte plaats geweest. Ik geloof hier te mogen eindigen. Mijn doel was om te toonen dat er bezwaren te opperen zijn tegen de heersellende gevoelens omtrent Middelburgs ontstaan. Het kaartje en de bijdrage van jhr. Paspoort van Grijpskerke hoe nuttig ook tot begrip van de latere uitleggingen der stadkwamen mij voor omtrent den eersten tijd dwaalbegrippen te bestendigen, als daar zijn de primitieve burcht, het bouwen van woningen in

Archief | 1893 | | pagina 593