587 voor het publiek zijn kijker zien plaatsenalsof men ware op den Pont-neuf te Parijs. Wij zijn reeds op de Vlasmarktvroeger Costerstrate, toen de kerk nog bestond. Plet begin zal wel als markt van de straat zijn afgescheiden geweest. Eene vlasmarkt vond men in de meeste vlaamsche steden en vlas was een voornaam han delsartikel in een tijdtoen elk gezin zijn garen spon. Men had wel elders de garenmarktt. w. in de abdijdoch in mijne jeugd stonden toch op de weekmarkt hier het liefst de kraampjes, waar men touw en zaden kon koopen, laatste her inneringen wellicht aan den vlastijd. Verderop in de Costerstraat vond men nog den Penning- hoek. Misschien stond hier eens de eerste grafelijke Munt. Op den hoek staat nog steeds de rooden toren"" eens een zoogenaamd steenen huisnog altoos boven het dak hebbende een van die prettige torentjes, die in de vorige eeuwen zoo zeer in zwang waren. Het is bekend, dat hier tijdens het beleg der stad in 1574/75 een koffiehuis was, zooals wij nu zouden zeggen en dat de overlevering vermeldtdat hier twee soldaten elkander doodstaken om eene rat. He kleine oude gevelsteen staat thans op zijde van het huis. In 1596 ik ben de namen der huizen uit dien tijd ver schuldigd aan den heer M. PI. van Visvliet hadden de beide aangrenzende huizen geen naam. Thans vormen zij met nog een paar andere de Sociëteit de Vergenoegingin 1848 van een modernen gevel voorzienen met aanbouwing van eene antiek-moderne kegelbaan. He eerste verbouwing had plaats door den heer S. Boudewlfnse de laatste door den heer J. A. Puederiks. Zij werd in het eerste jaar der Ba taaf sche republiek opgericht vlak bij de plek, waar de vrij heidsboom had gestaanen nooit heeft zeal is er nog zoo veel veranderdopgehouden haar liberaal en naar gepaste burgervrijheid hakend karakter te bewaren, die plaats van bijeenkomst van deftige vaderlandslievende burgers. Het cleen saelke en het goude cruyce11 hebben door dien

Archief | 1893 | | pagina 599