588 bouw hun lateren naam verloren. '/Benemarken van 1596" be staat nog, clock iu mijne jeugd was dat liet Trueeltje, misschien door een rijk geworden metselaar bezeten. De Pozenboom" heeft, zijn naam behouden. Wie zal het ons zeggen, of het niet was ter eere van de tuinlui; althans in mijne jeugd zag men hier op den marktdag de weinige uitstallingen van bloemen die men wel eens de bloemmarkt noemde. Doch in kermistijd spreidden hier de vele herbergjes op 'de stoepen hunne kokende en brandende vleeschpotten ten toon, wier uitlokkende geuren afwisselden met die der wafel- en poffertjeskramen; het laatste gebak heet hier broedertjes. De muurbloemendierenbak- kruicljes en jasmijnen hebben thans ook hier andere bloemen naast zich gekregen. Het huis er naast is in 1596 vergeten. Eldersb. v. in Ylissiugenhad men eene pottenkaaihier alleen als het kermis was op cle Londensche kade. Doch de naam van Pottemnarktbij de groote markt, bewijst, dat men oudtijds hier moest gaan om //steengoed" en //Keulsch aar- denwerk" te koopen. Niets is er, dat er aan herinnert, dan dit eenedat het eerste huisde in antieken stijl verbouwde apotheekwier ook verfraaide buurman het jaartal 1556 droeg eenmaal is gedoopt /'de drij gistpotten." Uit het huis van 1556 //de bonte oliemolen" is de schoorsteenmantel af komstig, die blijkens een daarachter gevonden papiertje reeds in 162.2- was gemaakt. Er woonde toen in een dier huizen reeds een doctor of apothekerwant in den Catalogus van het Zeeuwsch genootschap leest men, dat in dat briefje stond //de inoi marie rose lespine j'avous que joy ganié du mal de ma- delenye il pairas la medesine." Dat brave meisje was in 162.2 uitErankrijk gekomen; haar orthographie liet tewenschen over, zoo wel als haar gedrag, doch het was in den tijd, toen men de letters S. P. Q. M. op de abdijpoort op eigenaardige wijze meende te moeten uitleggen. De nauwe ingang in de onder de straat doorloopende sou terrains van het hoekhuis thans //de gouden Colvedoch in 1596 //het swarte leeuken," naar ik meen, geheeten, doet

Archief | 1893 | | pagina 600