589 vermoedendat de weg naar de Pottenmarkt nog nauwer is geweest. Misschien was er eenmaal een weg door de poort van den heer Bastiaanse, die oudtijds vermoedelijk naar één huis, de //Gouwe pompe"'"' heette en waarin voorheen vele huisjes stonden, naar de Korte geere of korte Gortstraat. Op één na het laatste huis bij de Gortstraat heette weleer //de Hoochdhure.11 Het werd later ook wel als liet Statenhuis vermeld en meermalen leest men van bijeenkomsten in dat huis. Op eene groote plaat der Markt van 1605in de Zelandia illustrata bewaardheeft het inderdaad eene hooge deur. Niet ver er af ligt nog een ronde steen; daar stond weleer een zoogenaamde fontein of bornputmet ijzeren kunstwerk er boven, zooals er ook een fraaiere stond aan de oostzijde der markt. Zij is, zeker om ruimte te winnen, verzet naar de Gortstraat. Practisck staat zij daar beterdochzoo zij al ooit sierlijk is geweest, thans is zij het tegendeel. Zij of haar zuster aan de oostzijde was de St. Maartensput. Beide fonteinen zijn te zien op de bovengemelde plaat. Onze Gortstraat heeft alweder een on verklaarbaren naam. Was zij, toen zij nog geen straat was, de weg naar een on bekend gors of moet men met Yerheye van Citteus aanne men dat er een zeker water de Gort bestaan heefteene gis sing door Walhaven en Polderdijk vermeldik beken on kunde. Be korte Gort-straatbegint juist daar waar ikzooals ik zeidevermoed dat eens eene straat uitliepkomende van de Pottenmarkt Be Gouden poort aldaar en het nauwe kerspel dat uitliep op het hof van den graaf, dragen de kenmerken van zeer oud te zijn. Op den hoek der markt, waar thans het fraaie magazijn is van de lieeren Boudewijnse stond vele eeuwen doortot in 1833 het steenen huis van de rijke lieeren van Bomborch. Evenals het Gravensteen doen de teekenaars der oude platen liet te veel boven andere gebouwen uitkomendoch het was toch groot en stevig en van twee torentjes voorzienmet over blijfsels van schietgaten en met keldersdie een eind ver onder

Archief | 1893 | | pagina 601