591 Naast dat aloude manors-house stond in mijne jeugd een klein huisjegroen geschilderdhet was een kroegjeen omdat het zoo gezellig was noemde men het doorgaans het Groene Hemeltje.11 In het nu volgende huis I 3 vroeger het Schilt van Yranckryck11vond men onlangs, een meter onder den grond, een grooten ledigen pot van oud maaksel, als eene urn; uiter lijk deed hij vermoeden dat hij daar hegraven was tijdens de belegering in 1574. Wij zijn thans aan de zuidzijde der marktdie men vroe ger de botermarkt noemde omdat daar de Walchersche boe rinnen in hare witte korven het zuivel te koop boden; die zijde was de koelste en dus voor de boter het meest geschikt. Se dert veertig jaren verblijven zij onder de kolonnade der vroegere koopmans- of effectenbeurspiissimae memoriaeDie beurs draagt op haar torentje den buTcht der stad en in haar plaveisel eene groote windroos. Eene zeer beroemde herberg was weleer n de Zoutkeet misschien ook al weder eens zoo genoemd om de zoutzieders te lokken met hunne gezellenop de kaart der markt van 1605 staat zij afgebeeld met een ongewonen gevel. Yroeger waren in Zeelandzooals bekenden ook bij Arnemuiden vele zoutkeeten. Thans is het perceel I 5 het magazijn Bo- asson. Het zal wel dit zoo goed gelegen gebouw geweest zijn dat telkens in de door Kesteloo bestudeerde rekeningen voorkomt. Daar werd dan ook stadhuis gehoudentoen het oude verbrand was en men het nieuwe sedert 1430 opbouwde. Uit den belastinglegger van 1596 kan men zien, dat achter de Zoutkeet nog een huis of liof lag, dat er toe behoorde. De ruimte en een gebouw ziet men er nog. Tusschen die veel bezochte Zoutkeet en de Eransche Ga- leje11 loopt een eng vuil slopjedat in vroegere eeuwen door liep naar de "s Gravenstraat. Het was de stille doorgang voor de grauwezusters in de Zusterstraat naar den Westmonster. Men noemt het straatje nog de Mosterdganghetgeen wel

Archief | 1893 | | pagina 603