592 Monstergang beduiden zal. Het is een eclit model uit den ouden tijd, dat de voetgangers echter verkozen boven de door ruiters onveilig gemaakte wegen. Laat ons nu de woning van den scherprechter uit mijne jeugd voorbijsnellen, die daar zoo geriefelijk het uitzicht had op het schavot en //schabelletje'1 en dan komen wij aan de aloude Gravenstraat. Ehrlich Paspoort en anderen hebben een ruilbrief laten drukken van 1342waaruit duidelijk blijkt dat in die straat, behalve het huis van de vrouwe van Voorne, dat thans door nieuwe huisjes vervangen is perceel I 207209 ook gelegen was de hofstede van den Graaf: men houdt er voor perceel I 190, thans eene bijzondere school; de groote tuin is er een overblijfsel van en mr. Samuel de Wind onze oudheidkundige van weleerwoonde daarin die nauwe straat die hij boven alle straten verkoos. Het is bekend, dat de graven in hunne goede steden een eigen huis hadden met hof en boomgaard. Hij en zijne edelen reden te paard, doch voor voetgangers was het kerspel of hasardstraatje de veiligste en kortste weg. De Gravenstraat werd reeds vroeg geplaveid. Die straatdie eenmaal van de gracht naar de Markt liep had bij haar begin nog in mijne jeugd vele winkels voor vijgen amandelen en dergelijke gedroogde uitheemscke vruchtenmaar ook voor gezouten en gedroogden visch. Levende vissehen zag men hier echter nooit. Is de gissing te gewaagd, dat die eerstgenoemde koopwaar den naam kan gegeven hebben aan //den VijgeboonP1 die onlangs met zooveel smaak in ouden stijl is herbouwd en ten gerieve dient voor het verkeer van vreemdelingen. Duidelijker wordt hetwaarom men juist daar visch ver kocht en nog verkoopt, als men nagaat, dat men tot in 1559 hier de stedelijke vischmarkt vond. Het terrein werd echter eerst in 1578 met huizen en dus ook met den Vijgenboom betimmerd op de kaart van van Deventer is dan daar ook nog eene ledige ruimte geteekend. Zij zitten er nog gaarne om uit te rusten of te verkoopen onze vischvrouwen uit Arne-

Archief | 1893 | | pagina 604