593 muiden. Of ter eere van die vischmarkt of omdat de heeren van Arnemuiden er logeerden, lieette het in 1857 verbrande hoekhuis op den Burgt, het huis Arnemuiden. Later heette het //de witte paliwe.11 De bede van den bouwheer heeft lang geholpenimmersop een balk uit het verbrande huisdien men op de oudheidskamer bewaartleest men Anno 1530 was ic gemaeckt Doen was Karoltjs Keys er geraeckt En de Clemens onsen eerlsichen vader Oock was minen name waer naer haeckt Arnemude gegeven met woorden naeckt God behoede my voor brant of anderes quadenen. Het hoekhuis Burgt en Markt toont wel door zijne onder de straat loopende en daar met eigenaardige roosters zichtbare kelders, dat daar eens de straat is verlegd. Eigen aardig is ook de naam van dat huis, dien het reeds in 1596 droeg van //de bonte koe."1 De doopnaam is wel niet- op te helderen, doch het is mogelijk, dat hij in verband heeft, ge staan met het vroegere stedelijke vleesckhuis in de buurt. Dit huis moetbenevens het oudeomstreeks 1426 ver brande stadhuis, bij de Markt tusscken Langendelft en Burgt hebben gestaan, doch zelfs den ijverigen heer Kesteloo is het niet gelukt met zekerheid de juiste plaats aan te toonen. Deze geleerde zegt, dat er eene traditie is, dat het huis de //Gouden Burgt,11 oudtijds de vleeschhal zou geweest zijn; ik heb van die traditie nooit gehoord maar altoos,, dat men het er voor hield, dat het was gebouwd op de fundeeringen van het oude stedehuis zelve. In die overlevering kan men zich dunkt mijniet vergissen. De naam van Gouden Burgt pleit er vooren niet minder de buitengewone aaneengeschakelde drie keldershier en daar nog met zware deurhengsels voorzien en met sporen van een afgesloten zijgang. Men zegt ook dat er voor die kelders nog een oud verwulf zit onder den grond in de straat, waarschijnlijk het steunsel voor de trap, die men volgens Kesteloo blz. 192 in 1417 voor dat stadhuis

Archief | 1893 | | pagina 605