595 De vier kleine perceelen tu.ssch.en dit huis en de Markt Porte fraserde Goude Beurse en de Gouden Ketendoen niet denken aan het stadhuis, evenmin als het huis aan de andere zijde B 4 van den heer Hondius dat nog steeds draagt zijn zeker zeer ouden naam van Jerusalem, doch B 5, het huis van den heer Wijtman heet nog steeds n de Drie Schabellen'''' een naam alleen te verklaren uit het bestaan van een vroeger schavot. In de Langendelft staan onmiddellijk naast den Gouden Burgt de groote en Cleene Lupaerden. Zonder twijfel is dit een stadhuis-woord. Het oude praetorium had waarschijnlijk op zijne pui, evenals het nieuwe in de vorige eeuw, een paar aanziende leeuwen, en zulke met het gelaat naar den toe schouwer gerichte leeuwen heeten in de wapenkunde Lui paarden. Kesteloo, Archief Y blz. 211 zegt, dat er'werk gedaan werd tusschen //theesckuus en den liebardkan dit de groote Lupaerd geweest zijn? Zeer dicht er bij B 149/150 thans bewoond door den heer Neelmeijeu vindt men ook vele teekenen van oudheid en het huis zelve heet de Crone. Bedenkt men nu, dat het stadhuis reeds in 1426 is verbrand, dan blijft het merkwaardig dat deze namen er misschien nog aan herinneren. Het zou kunnen zijn, dat het stedehuis, het poorterhuis zelf, bij het publiek eenmaal als de Burgt is bekend geweest, daar het zeer waarschijnlijk het hoekhuis was, zoo bestaat de mogelijkheid, dat de straat naar dit huis ook nde Burgt'1 is genaamd; immers de heer mr. J. H. de Stoppelaau heeft ook voor Middelburg uitgemaakt, dat de straten meermalen naar een groot hoekhuis werden genoemd. Hier althans vindt men groote gewelvenmaar daar, waar men den Burcht het liefst zoektvolstrekt geeneen van al de omringende huizen op den Burgtherinnert geen enlcele naam in 1596 aan een vroeger kasteel. Aan de "oostzijde der marktdie natuurlijk het meest van de zon heeft te lijdenstonden nog langen tijd de vroolijlce

Archief | 1893 | | pagina 607