60 telingen //bij die van collegïe van wedt wesen aldaer geghijselt duer bevel van Raedt zijnder Excel.," 1575. De vier tresoriers kregen ieder 40 per jaar, volgens kunne instructie van Januari, 1597, rekening 1596. RECHTSPLEGING. De busschieter leverde buskruit aan den scherprechter //om die pacienten die gebrant zijn geweest," 1555. Er was iemand veroordeeld om gegeeseld te worden op een pijpe," 1556. Er werd 4 betaald aan //Seigr. Alveiies scipper en Poor- tegees vand stadt Lisbona vanden schepe genaempt Sint Jan over dat hij bij bevele van baillou Brs. en S. deser stadt van Middelb upd 23 Augusto 15c57 een genaempt Goris Jacobsz. Breda al hier gevangen om zekere groote menichvuldige mes- susen en quade feijten bij den voirs Breda geperpetreert vuijt desen landen van herwerts ov te vervoeren opde eijlande vandes 0°. van Poortegale te weeten int eijlandt genaëpt Yla del Reey del Sant. antkony." Hij moest daarvan bewijs brengen of anders het geld teruggeven1557. Aan den scherprechter werd vier pond fijn buskruit geleverd //alsmen den brandstichter geexecuteert heeft metten viere," 1562. Misschien was dit de persoondie de kerk te Brigdammo in brand stak. Zie o. a. Zelandia illustrata I, bladz. 660. De busschieter vande stad kreeg 3 i) over dat hij met twee gesellë gevaceert heeft int rumoer vand gevanghenen op Steen ten tijde als die galeije bouven vuijt breken wouden De koster van Westmonster leverde toen vijf toortsen. De scherprechter kreeg 13 1) 4 gr. //voor een recompense voorde scade die hij geleden heeft in zijn cleederë." Te dien tijde werd 9 tl' buskruit gehaald van 12 gr. het tl" bij Gornelis Marinos alias Sint Jans wijsheid, 1562. De cipier kreeg 3 voor een jaar onderhoud van //dul Lijnken," 1581.

Archief | 1893 | | pagina 64