7 in vier pay en te weetenvyftich ponden grooten bynnen 6 weeleen naestcommendenoch 50 p. als de voirschr. lrayrclocke gegoten sal wesenende alnocli vyftich ponden als deselve liuyrclocke bynnen de voirschr. steede van Middelburcb gelevert sal wesen. Ende de reste een jair daerna, dat de voirn. Me- dardus de voirschr. 9 cleen clocken gelevert sal hebben, des wordt deselve Medardus gehouden bynnen de voirn. stadt van Mechelen goede versekerheit te doene voir de twee eerste pay en. Actum ut supra, Testes: Clais Symsz, van Poppendaiume burch- meester, dan Eeuwoutsz. ende Jan Lauwersz. scepenen.'1'' Hier hebben wij dus te doen met een klokkenspel op den stadhuistoren. He 9 schellen voor het voorslag'1 wogen blij kens de rekening van 15§fi 5328 tl'. Het oude voorslag misschien dat van de Westmonsterkerk dat 1299 woog werd tegen 34 fi de 100 pond in mindering gegeven, terwijl bovendien nog 10 gekort werden //tot profijt van de stad," zonder opgave van redenen. Deze korting vond wellicht hare oorzaakdat de klok niet zuiver van toon waszooals blijken zal Aan klepels leverde Wage vei jns voor 2 12 6. Omtrent het onderzoek der klokken leest men in de rekening- van 15 //Betaelt Janneken Haveloes over een gelach tot haeren huijse verteert bijd quartiermeesters met Mr. Medaiidtjs en den sanckmr. van Westmonst omê te wete of de clocken opd stadthuijs accordt waeren." Zelfs kwamen //de zangers van Hordt en andere omê te jugerenoft de clocken goet van soene (son klank) en van accordt waeren den len in Meije 15c29." He zangmeester der K. M. en anderen gaven schrif telijk hun advies nopens 't accoord van de klokken. Blijkbaar was de uitslag niet gunstig want met Mr. Gijs- Register: Verbanden, Accoorden, Submissiën, Ordonnanciën 1499 1563, blz. 118 en 118 v. Invmtai'is de Stoppelaar N°. 1356. 2) In de rekening van 1574 komt nog een post voor aan een timmer man groot 5 voor het »afzetten en afwinden" van zes klokken uit den Westmonstertoren. H. M. Kesteloo IV, blz. 66.

Archief | 1902 | | pagina 11