2 schrijvingen van Zeeland of Zeeuwsche plaatsen te gevenden bergtijd van die dorpen of streken, waar men bergen vindt, eenvoudig overslaan hetgeen te meer te bejammeren is omdat men juist van Zeeland's dorpen, uit den ouden tijd, den oor sprong nog beter kan nagaan dan van menig ander gewest. Gaarne zou ik eene poging hebben gewaagdom eene hy pothetische kaart van Zeeland te geven uit den vermoedelijken bergtijd, doch ik heb dit niet durven doen, omdat ik geene oorkonden raadplegen kan en ik mijne kennis in oude land- kunde uiet vertrouwen mag en te weiuig weet van wijzigingen die de binnenwateren en oude stroomen hebben ondergaan. Veiliger vond ik het mij tevreden te stellen met eene door den lieer J. Holm op mijn verzoek geteekende kaart, die het tegen woordige Zeeland voorstelt met alle aanwinsten uit den jongsten tijd en tevens door roode lijnen de grenzen van de Zeeuwsche eilanden, zooals zij voor de 12e eeuw gegist zijn door Dues- selhuis op het kaartje achter zijn bekend werk over Zeelands aloude gesteldheid. Met het oog op de beteekenis van de op zulk eene kaart aangeduidenog aanwezige of reeds verdwenen heuvelenverlieze men niet uit het oogdat eene landkaart van Zeeland uit de 6e eeuw verbazend moet verschillen van eene uit de twaalfde. Wie het wagen wil eene kaart voor de 5e of 6e eeuw te ontwerpenteekene rondom de bergjes eene streek van bewoonbaar land, teekene vervolgens aan, wat hij kan te weten komen van de Zeeuwsche stroomen in ouden tijd en van al de waterendie deze bergstukken van de naburige strooken scheiddenwat hij niet als watergangals binnen water of als Scheldearm kan aangevenvuile hij aan met schor- regrond, de duinstreek natuurlijk uitgezonderd, en hij voege er bij, zooveel hij vermag, de aan de westkust van Walcheren en Schouwen vroeger aanwezige landen, waarbij hem van nut kan zijn de bekende hydrografische kaart. Al ligt er geene poëzie verscholen in de opsomming der heuvelen, die eeuwenoude gedenkstukken van vroegeren ijver,

Archief | 1902 | | pagina 128