9 Van liet aanbrengen eener klok waarvan in boven aange haalde overeenkomst met mr. Gi.tsbreceet sprake isvindt men in de stadsrekeningen niets wel dat Willem van Geeiien klokgieter te Mechelen volgens de rekening van 15 f$ vier schellen voor het voorslag leverde, die 507 wogen en 12 13 6 kostten. Intusschen moeten wij ook de overeenkomst vermelden, die den 15 November 1525 met Pieter Woutersz., aldus wordt hij in de rekening genoemd te s-llertogenbosch werd aange gaan met betrekking tot het uurwerk //De voirwairde van den uuyerwerckewelcke staen sal op den tkooren van der stadhuys. Op den 15en Novembris 15° ende 25 heeft Pieter Willemsz. de orilogiemakerwonacktieh tot "s Hartogenboschby conven tie ende voirwairde gemaect tghens burchmeesters ende scepenen deser steede van Middelburchby accoorde van die van den raide derselver steede angenomen te maken een nyeu uuyer- werc, welc staen sal op den thooren ofte beelefroit van der stad huys in deser manierendat tselve huyerwerc hebben sail vier wysers, die staen zullen Oost, Zuyt, West ende Noort van den voirschr. thooren. Ende sal oic hebben voirslach van half huyer ende geheel uuyremit zoo veele treckers ende hamers als twerc heesschen salspelende te geheelder vuyre tversicle van //Ave Maria stella11 ende ter halver huyre //Da pacem domineende ander versiclen van gelycke nootenals ment sal willen verstellenende twerck datter ommegaetmitsgaders de assen ende busschen sal al verstaelt wesen ende mitten treckers soe hoge loopen als de plaetse heyschtdie de voirn. Pieter gesien heeftomme te dienen tot de principael clocke voirslagers ende wysers dair die hangen ende staen sullen. Is voorts besproken zoo wanneer tvoirslach zyn werck gedaen sal hebben van der halfve uuyredat dairna een cleen clocke slaen sal, soo veel slagen als de toecommende uuyre sal we sen ten eynde dat men altyts weeten machhoe dattet by den dage, of by den nacht es. Ende sal tvoirschr. werck tsamen

Archief | 1902 | | pagina 13