5 namen van enkele bankenals die van de Rassen 1) of wei landen, van liet Noordland, de Elleboog, de Paardenmarkt, liet bankje van Scbooneveld bewijzen, dat daar inderdaad landen zijn geweest, die een deel uitmaakten van de Zeeuwsclie eilanden en acliter die oudste deelen wierp de Scbelde haar alluvium neer. Toen de mensclien hier gingen varen en vis sollen, kreeg elke schor en elk water ter onderscheiding een naam, die wel grootendeels na de afdammingen zijn teloor gegaan doch voor den geograaf of linguist nog veelal zijn terug te vinden. Wat wij voorzeker kunnen aannemen is, dat de groote plas Helium of Mie genaamd werd, en dat was een begrijpelijke naam, althans de taalkundigen leeren ons, dat Hell of op zijn Zeeuwsch Elle, eigenlijk beduidt een kolk, een afgrond in het waterhet was dus een goede naamvoor hetgeen men in het Oosten van Europa een Pontus Axinus noemde. Wij vinden sporen terug van de Hellenamen in Elm are, in Hellegat, Ellemeet, Eikerzee, HellenbuTg, Elle boog en andere; ja misschien mag men verder gaan en ver moeden, dat er eens verband bestond tusschen dien naam en dien van de rivier the Hell en Hell for cl in Oornwalles, tus schen de in oud Zeeland bekende stroom de Faal en de En- gelsche rivier tlie F al met Falmouthonze Eaal scheidde Schou wen en Noord Beveland. Jn den omtrek van Ealmouth, liggen een paar dorpen aan het waterdie men daar Flushing noemtjuist zooals de Engelschen nog de stad Vlissingenaan den mond der Schelde, schrijven en noemen. Het Engelsche woord Flushing beteekent zeebranding en de overlevering daar te lande zegt, dat de inwoners eene volk planting zijn van de Zeeuwsclie plaats. Die namen kunnen door zeelieden overgebracht zijn, doch zij zijn dan ook zeer oud, veel ouder dan de hoogten en kruinen, die langzamer hand boven laag water droog blevenen die men voor schapen Zie mijne opstellen in het Tijdschrift der Ned. MaatschV van Ge- neesk. en het stukje getiteld: «Twaalf schedels van Reimerswale."

Archief | 1902 | | pagina 131