7 berg een oud geldstuk gevonden, terwijl men het in overvloed medegaf in de nu verzwolgen doodkisten. Het is wel waar schijnlijk dat men de lijken in den beginnevoordat liet wo nen veilig werd, naar het hoogere gedeelte of naar den vasten wal overbracht en dat uit de eerste handelwijze de overleve ring is ontstaan, dat de zielen der afgestorvenen van de west kust van Walcheren met booten naar het onbekende westen werden gebracht. De bergen zijn dus in de vijfde of zesde eeuw door de Sue ven gemaakter ontstonden goede wateren en in den zomer bruikbare landwegener ontwikkelden zich rondom die bergenof liever rondom die hofstedenmiddelpunten van verkeer en terwijl nu de eene hoeve met haar berg geïsoleerd bleef liggenontstonden elders bij of rondom de bergen gehuchten en dorpendie den naam behielden van de plaats, waarop de hoeve geplaatst werd of welin de 10 eeuw of daaromtrent naar een heilige of naar den stichter eener kerktoen de zegevierende Christenkerk voor goed overwonnen had, een anderen naam ontvingen. Uit het weinigedat men in die alzoo voorchristelijke heuvels gevonden heeft, moet men opmaken, dat die onder- lioorige boeren, weinig behoeften kennende en weinig ontwik kelde lieden geweest zijn. liet is mogelijkdat er voor de bewoners dier eerste bewoonbare oorden eene soort van Gods- vereering heeft bestaanmaar bewijzen zijn er niet voor. Slechts overleveringen en bijgeloovigheden zullen wel in de plaats gekomen zijn van eenigen leerstelligen Godsdienst. De ruwe zeden doen vermoedendat men geen denkbeeld had van een God der Liefde of des Lichts, maar dat alle Godsvereering bestond in het vaste geloof aan bovennatuurlijkeden boosdoener straf fende wezens, en dat men bij stormen of onweders of over stroomingen of bij andere rampenvan ouds overgeërfde ïueeningen koesterde en daarom den dooden geld medegaf in de kist, hetgeen in dien tijd alle volkeren deden, de beschaafde Grieken en Eomeinen zoowel als de ruwe heidensche bewoners van Duitschland.

Archief | 1902 | | pagina 133