11 zijden bergen en ettelijke zullen zeker verdwenen zijn om plaats te maken voor Middelburg zelve en voor zijne eerste havendie de Arne was en aan wier mond Middelburgs voorstad Arnemuiden lag. Romantische of mysterieuze overleveringen zijn aan deWal- chersche bergen niet verbonden. Iets spookachtigs, iets hei den sell ziet niemand er in, ofschoon natuurlijk het gaan voorbij zulk een hoogte in den donker menige vreesachtige deern wel eens hartklopping zal hebben bezorgd. Eigenaardig is het, dat men den oorsprong der pasgeborenen toeschrijft aan den boer, die ze uit de bergjes zou halen, terwijl men elders dit privilegie aan de kooien toeschrijft of aan de ooievaars. Yan al het bovenstaaande zullen wij veel bij de bergen der overige eilanden terugvinden, tot wier beschrijving ik thans meen te mogen overgaan. Ik heb meestal in mijne beschouwing de heerlijkheden ge volgd, terwijl men in eene door de gemeentebesturen in 1834 opgemaakte tabel de gemeenten tot richtsnoer nam; dit kan verschil veroorzaken in opgaaf. Schouwen. Schouwenwelks naam wel zeker in verband staat met dien der Schelde, Scaldis, FEscaut, is even oud als Walcheren en zijne westkust is, evenals die van het noordelijk gelegen eiland Goedereede, bezocht geworden door de Romeinen. Men heeft aan de zuidkust vele penningen gevonden uit den tijd der Conslantinen en in den grond van het slot Haamstede een Posthumusmaar andere overblijfsels van Rome zijn er niet; zoo ze er zijn geweest, liggen zij of in zee of onder de breedeover- gestovene reeks van duinen. Oudtijds was het veel grooter; het schorreland breidde zich uit tot nabij Noord Beveland en de groote zandbank, die nu tusschen die twee eilanden ligt, kwam in IIattinga's tijd, zelfs bij hoogtij nog boven water, en is dus vroeger ook wel land geweest, doch wanneer niet

Archief | 1902 | | pagina 137