12 meer, is onbekend. De kaart toont door de roode tinten, dat in historische tijden veel, wat reeds bestond, weer is vergaan. Het is bekend dat men den Scheldemond tnsschen Walcheren 1 en Schouwen nog altoos "RoompotRomae port, noemt. Dit is het eeni'ge wat ons herinnert, dat daar de weg naar Rome was. Op sommige, zelfs nieuwere, kaarten wordt Romerswale nog als Romanorum valium aangeduid. Dit is eene dwaling. In Rome's tijd bestond die plaats nog niet. Op enkele oude kaarten wordt aan de zuidkust van Schouwen nabij de gemeente Burgt een burcht afgebeeld. Dit zou moeten bewijzendat de Romeinen daar eene sterkte zou den hebben gebouwd; het is zeer onwaarschijnlijk en een bewijs er voor ontbreekt. Schouwen is aan Walcheren in alles gelijk geweest, of- schopn men moet toestaandat er geeneof bijna geene An gelsaksische of dergelijke munten zijn gevonden Het is ook een land geweest van poelen en krekenveel langer zelfs dan Walcheren. Men mag ook aannemen, dat het eiland in Rome's tijd, met uitzondering van het hooge gedeelte onbewoon baar was. Wel met recht beschouwen de geleerden de woorden van Plinius, waar hij van de menschen spreekt, die midden in zee op heuvels woonden, als niet van toepassing op Zeeland maar op de noordelijk wonende Cauchen en eigenlijke Driesen. De westkust van Schouwen is evenals die van Walcheren bedekt met al meer en meer overgestovene duinen, maar de hoeveelheid van deze iszooals men op elke kaart kan zien veel grooter dan op Walcheren. Terecht vermoedt men, dat daar nog veel verborgen is; men weet er niets van, zoomin als van bv. de zandbank, die men het Noordland noemt en die met zoovele anderen de schrik zijn der zeevarenden. Veel meer of langer dan Walcheren had Schouwen groote stroomen, die er door heenliepen nog lang nadat men de bergjes had gebouwd. De geleerden noemen verschillende wateren op b.v. de Haaste, en de Schelveringe en de vele en groote vaartendie de duinreeks met Zierikzee verbin-

Archief | 1902 | | pagina 138