13 den, zijn zeer zeker ook overblijfsels van stroomen. Gansch Schouwen werd van Duveland gescheiden door een stroom de Goldewaarop in 1-304 een vloot doorvoer en gestreden werd en waarvan het Dijhoater langen tijd een overblijfsel was. Vooral wetenswaardig is het feit, dat er, evenals er oudtijds midden in Friesland eene groote Middenzee lag, aan welker boorden de bewoners hun paalwoningen of terpen hebben gemaakt, zoo ook Schouwen zijne middenzee had, die men, denkelijk als overblijfsel van het Helium, de Helckerzee of op zijn Zeeuwsch de Eikerzee noemde; wij zullen haar bij onze studie ontmoeten. Midden in Schouwen liggen en lagen verbazend vele moeras- landen; a) wij zullen ze in Zuid Beveland terugvinden men noemde ze ook in Schouwen-Moeren en de Poelwoordendie men in Engeland als Moors en Pools terugvindt. Plet kan niet anders of die uitgebreide lage plassen moeten den rijk dom der bewoners vroeger hebben tegengehouden. Het krioelt er nog van watervogels maar het was er oudtijds nog veel rijker aan: men kan de namen elders opslaan 2). Dit heeft een uitgebreiden handel doen ontstaan in eieren van watervogels en in visch. Al is het niet op Zeeland van toepassing, toch verklaart dit, hoe Bomeinsche schrijvers konden te boek stellen dat in zulke onherbergzame oorden de arme bewoners moesten leven van eieren en visch, maar die handel kon toch niet opwegen tegen de voordeelen van bouwland; vanhier dat men ook in Schouwen de hoogere plaatsen opzocht en er hofsteden met bergjes bouwde. Wij zullen trachten ze in het geheugen terug te roepen s). Volgens den heer Beekman ligt de oude kern van Schouwen 0,75 tot 1,6 onder A. P. lager dus dan de oude kern van Walcheren, die hij aangeeft 0,5 tot 0,5. 2) Geneeslc. plaatsbeschrijving van Zeeland en Cataloog der verzame lingen van het Zeeuwsch Genootschap. 3) Ten bewijze hoezeer het aantal vogels door het droogmaken is af genomen moge strekkendatvóór omstreeks 50 jarende geneesheer

Archief | 1902 | | pagina 139