14 HET HOOGE HEEL VAN SCHOUWEN. He duinstreek van Schouwen wordt van het lagere deel af gescheiden door een langen boomrijken gordeldien men den Hoogenzoom noemt en dien sommigen houden voor den hoogen westoever van een oud water, de Schelveringe. Ik betwijfel het niet, omdat men alleen ten noorden en ten zuiden, en dus op zeer grooten afstand een berg heeft gemaakt. Aan de grenzen van dien Hoogenzoom lagen oudtijds drie- heerlijkheden of als men wil vier HenesseHaamstede, Burgt en Westerschouwen. Het is uit den tijd onzer graven bekend, welk een rol de Benesses en de. Haamstedes in de Vlaamsche oorlogen hebben gespeeldmaar toen zij daar kasteelen bouwden was de tijd der bergen reeds lang verdwenen. Burgt en het jonge Haamstede hadden geen bergen maar Benesse en Westerschouwen wel. Zij bestaan, helaas, niet meer! HENESSE. He naamdien men ook lieinisse geschreven heeftis hier al aanstonds van beteekenis. Omdat er vroeger veel riet in den omtrek washeeft men zeer verkeerdelijk riet te baat ge nomen om den naam te verklaren. Nisse noemde men in ouden tijd, om voor ons onbekende redenen zekere vooruit springende schorren en Re of Rein zal wel geweest zijn de verkorte eigennaam van den eigenaar. Uit beideons onver staanbare woordentenzij Re een mansnaam zij geweestblijkt de hooge oudheid. Het bergje lag nog op hoogen, beweid- baren grond, doch dicht er bij lag een schor, die later in bouwland is veranderd. In lateren tijd is in de buurt het slot Moermont gebouwd, dat, behoorlijk verbouwd, nog bestaat. I. L. Swert te Melislcerke iooo eieren van kievitten en daakjes (Vanellus cristatus en Totanus calidris) voor een Brusselaar verzamelen kon tegen één cent per stuk. Wat voor Walcheren geldt, is ook geldig voor Schouwen.

Archief | 1902 | | pagina 140