15 De eigenaarsdie meestal de partij der Vlamingen kozenzijn eindelijk door de graven van Holland er voor gestraftzij verbrandden bet kasteel en verhieven de Haamstedes in aanzien. Het lag daar niet kwaad dat kasteel met de zee nabij en de duinen om in tijd van nood te vluchten. Thans ligt Eenesse nog lief in een boomrijke streek, doch afgelegen, ofschoon er een groote vaart van afloopt naar Zierikzee. Noordwest van het later er bij ontstane dorp lag het bergje; het is eerst voor eenige jaren door den heer De Bruijne ge slecht en bij de afgraving is niets gevonden dat de aandacht trok. Uit de kaart van Hattinga maak ik opdat de dorps weg er henen liep en dat er in de nabijheid eene groote. hof stede lag. Toen men het bergje maaktezal men er niet aan gedacht hebben, dat daar in de buurt zoovele edelen zouden gaan wonen, die misschien van den heuvel hun vijand zouden begluren en dat later dat eens beroemde woonoord weder een vergeten dorp zou worden. Daar men dien berg zeker als een der oudste beschouwen magis het te meer opmerkelijk dat hij niets heeft opgeleverd dan klei en zand. 2. westerschouwen. Aan den zuidwesthoek van den Hoogen Zoom ligt de thans door dijkvallen zeer verkleinde heerlijkheid Westerschomoen. Dit is een nieuwerwetsche naammaar de geleerden beweren dat die streek oudtijds Taleboetszijde heette en dat dit in ver band moet staan met den ouden naam van Tabuda, dien Ptolemaeus aan de Schelde gaf. Voor ons blijkt de oudheid uit het bergje. Het dorp is weleer een gewichtige visschers- en handelsplaats geweest maar de opkomst van Zierikzee en van andere plaatsen heeft het onbeduidend gemaakt. Oudtijds lag de plaats verder van zee maar oeverafschuivingen hebben de stranden verkleind. In de helft der vorige eeuw moest men een inlaagdijk leggen en een veel jongere polder, die van Wester Nieuwlandbestaat nu ook al niet meer.

Archief | 1902 | | pagina 141