16 In Reijgersberg's tijd 1548 was er nog eene zeer goede kerk en toren, dock slechts tien huizen vormden het weldra aan de golven terug te geven dorp. De toren is in deze eeuw afgebroken en het archief is in Zierikzee voor scheurpapier verkocht J). In de buurt woonde eens de kroniekschrijver Jacob van den Eynde, in wiens grond men den boven reeds vermelden Posthumus vond. Op zekere kaart uit de nalatenschap van Hoffer heb ik een berg geteekend gevonden op eene mijals zoodanig on bekende plaats; ik vermoed, dat het eene fout is. In stede van het verdronken Westerschouwen is meer land waarts in een klein gehucht ontstaan. Bij dat gehucht lag de oude berg, noordelijk van den in 1744 gemaakten inlaagdijk. Er loopt nog een hoofdweg naar de vroegere plek toedie zeker de oude weg is. De heuvel lag een paar kilometers van het strand en dicht bij het duindoch dit is alleen hier uit te verklaren, dat de duinen in den loop der eeuwen naar binnen zijn gewaaid. De berg, afgebeeld in den atlas van Tirion, had in 1834 nog zeven M. hoogte, toen de gemeentebesturen aan het ge westelijk bestuur opgaven, wat nog van oudheden in de ge meente was overgebleven. Nu is de berg weide geworden sedert men van 1841 tot 1874 hem heeft weggegraven Een ronde kring verraadt nog den alouden heuvel; men schatte hem toen nog liooger met een omtrek van 150. De af graving heeft niets opgeleverd dan iets //dat op een rogge brood geleek.'" Het zal wel een soort keisteen geweest zijn, zooals men b.v. nog te Leiden bewaart, een kei, die eens volgens de overlevering, een roggebrood zou zijn geweest. Andere bergen aan den zoom der Iiaaste en Schelveringe zijn niet bekend. Blz. 207 in Zelandia illustrata.

Archief | 1902 | | pagina 142