18 kust van Schouwen is afgenomen. Een deel van liet de kust omgevende water noemt men de Hammendat zal wel hetzelfde beteekenen als inhammen en de oude naam duidt dus reeds aan dat daar ter plaatse vele inhammen in de kust en in de ban ken te vinden waren. Een blik op de kaart toontdat er eene groote uitholing van de kust plaats haddat er dus voortdurend af kabbeling of oeververschuivingen of dijkvallen geschiedden en de waterstaat kent ten volle de verdedigingdie de oever van Elaauwerens noodig heeft. Dit is altoos een op en neer gaan geweest; zuidelijk blijkt dit uit de zandbanken. Waar de zee zooveel verzwolgen heeft, is voor ons wel niets te wachten, als wij zoeken naar oude vliedbergjes. Slechts van tweebeide verzwolgenweten wij ietsliet zijn die van Koudekerke en van Rengerskerkedie beide lagen tus- sclien de Schelde en de ons reeds bekende moeren. Het waren de eerst bewoonbare plekken. 4. Koudekerke waarschijnlijk naar den eigennaam Kodde misschien in Koude verbasterd, zoo geheeten is nog eene groote heerlijkheiddie vroeger slechts één berg hadhetgeen ei voor pleitdat de gronden nog niet bruikbaar warentoen men de heuvels maakte. Het eigenlijke dorp is vergaanalleen de alleenstaande toren bestaat nog en dient voor zeebaken. Ten zuidoosten van dat voormalige dorp staat op de kaart van Hofeer een bergje vermelddoch op de latere van Hatting a staat het niet meer. Het was dus reeds voor goed verdwenen en denkelijk is het afgegraven om den grond te bezigen voor de dijken Opmerkelijk is het evenwel, evenals bij het vol gende, dat er bij den berg een dorp is ontstaan, dat later zelfs een kerkdorp geworden is. 5. Rengerskerkedat volgens den //Tegenwoordigen Staat1' ook wel Rcinierskerke heette was dus ook alweer naar den am-

Archief | 1902 | | pagina 144