19 bachtsheer genaamd. Het dorp is in 1662 zoo goed als geheel verslonden. Men zegt, dat die heerlijkheid van betrekkelijk jonge dagteekening is; dit moge waar zijn, maar een deel van de gronden moet toch zeer oud zijn geweest; immers er lag, ten Zuidwesten van het voormalige dorp, een vlucht- berg, die op de kaart van Hoffer is afgebeeld. Yan het dorp zelve bewaart men eene afbeelding in de Zelandia illustrata. Weleer was de plaats beroemd om haar paardenmarkt en om haar kaasmakerijen. Alles is verdwenen; alleen de kaarten verhalen ons, dat de eerste pioniers der beschaving zich daar bij dien berg hebben gewaagd. Berg en dorp hebben geleefd en anderen den weg gebaand. Welland. Wandelde men over de schorren of voer men in booten oostwaarts van den Hoogenzoom of zoo men wil, van de Schelvingedie geheel in land veranderd isdan kwam men in het overoude Wellanddat later gesplitst is in de heerlijk heden van Noord- en Zuidwelle en Serooskerke. De naam van Welledien men ook terug vindt in een der voormalige dorpen van Noord-Beveland, kan afkomstig zijn van vroegere weelen of wellendat is van overgebleven plassendoch waar schijnlijker is het, dat hij den zeer bekenden eigennaam voor stelt van een der eerste grondbezitters. Serooskerke heet naar den naam van den ambachtsheer, die wellicht de kerk heeft gesticht, namelijk lang na den bergtijd. Het land is opgekomen tusschen vroegere waterendie nog als vaarten van Haamstede en Renesse bestaanen zich te Serooskerke vereenigen en zoo loopen naar Zierikzee. Het zijn alle door den mensch geregelde overblijfsels van geulen die de schorren doorsneden. Het dorp van Zuidwelle bestaat niet meer, doch het is nog aangeteekend op de kaart van Ottens thans bewijzen de doodsbeenderendie men opgraaftdat men daar is op het terrein eener verlaten begraafplaats.

Archief | 1902 | | pagina 145