20 Serooskerke is eene welvarende, bemiddelde, kleine plaats; zij is voor ons van geen gewicht, omdat men in die heer lijkheid geene sporen van bergen vindt; misschien zijn die terreinen eerst bebouwd, toen men geene bergjes meer maakte. 6. Zuidwelle heeft echter wel een bergje gehadop de kaart van Hatting a op de juiste plaats vermeld, niet ver van eene hoeve, doch in 1834 was het reeds geslecht. Het lag west van den Molenwegde hoevedie er bij ligtheet nog den Berg.1'' Het dorp Noordwelle is daarentegen nog steeds een aanzien lijk dorp. Men kan in de jaarboeken lezen, hoe in de barre tijden van 1572 daar in den dorpstoren de Spanjaarden be legerd en verbrand werden, terwijl een uit de hoogte neerge worpen kind in het leven bleef. Zijdie er afsprongen werden natuurlijk gedood Noordwelle heeft zijn bergen gehadmaar het is mij niet geheel duidelijk hoevele er waren. Dat het tot den bergtijd opklimt leeren ons de bergjes. De tabel van 1834 zegt, dat er in het begin dezer eeuw twee zouden geslecht zijnzoodat. zij toen bijna alle zouden afgegraven zijn. In den zuidelijken vond men aan den voet eenige beenderen van dieren en in het midden twee stukken van een hoefijzer -1). Dbesselhuis spreekt uitvoerig over die afgegraven bergen doch bovendien heb ik inlichtingen ontvangen van wijlen den bejaarden geneesheer I. I. v. d. Repe van den onderwijzer K. I. Dhuy en van de heeren W. de Bïiuyne J'z. en I. de Bïiuyne Wz. te JSToordwelle. Er hebben dus zoover bekenddrie bergjes in de gemeente 3) Dresselhuis Godenleer blz. 99. 2) Zie Zclandia illuslrataii blz. 230.

Archief | 1902 | | pagina 146