21 gelegeneen noordelijk en twee zuidelijk. Op de kaart lieb ik er dan ook drie afgebeeld. 7. De noordwestelijke, een kwartier van de kom van liet dorp verwijderde, lag zeer eigenaardig dichtbij den Stoofweg, een hoofdweg die van Benesse komten dus ook dicht bij de vaart, die evenwijdig met dien weg loopt, doch eenigszins zui delijker ligt nog een andere oude weg, die op den berg uit liep en afkwam van het ons reeds bekende slot Moerinont en van de groote hofstede //de Helleeen oude benamingdie of aan HeUim herinnert of in allen gevalle aan een voormalige kolk. Oudtijds reeds lag de berg dus aan den verkeersweg. De heuvel lag op eene groote hofstede, die men nog //den Berg11 noemt, een eigendom van den heer De Bkuyne, 60 a 70 M. van een weg, waaruit men hem kon bezoeken. De omtrek is zandig. Het is eigenaardig hierbij op te teekenen, dat in 1809 de toen achtjarige moeder van wijlen den lieer v. d. Bepe, aan wier familie de berg toen behoorde, op den top het prachtige binnenzeilen zag van de voor Walcheren bestemde Engelsche vlootwaarvan het expeditielegerdoor de malaria gedecimeerdeen zoo treurig uiteinde heeft gehad. De berg heette de hoogste van Schouwen, doch men be gon hem reeds af te graven in 1S16 en de aarde te gebruiken tot verbetering van lage landen Hij is afgebeeld in //verheer lijkt Nederland1' Zelandia illustrala 1.1 blz. 270) en de hof stede wordt op de kaart van Ottens genoemd, die //van den Schout van jSToordwellant11. De geleerde Dresselhuis heeft omtrent de afgraving mede- deelingen te boek gestelddie duidelijk pleiten voor een p.irti pris om in de heuvelen offerbergen te zien. Hij schreef 1. c._ Men vond op den top eerst beenderenasch en houtskool entoen men reeds een el of vijf had afgegraveneene plaats van ongeveer acht vierkante ellenbelegd met straat- steeneneenigzins af hellende naar het zuidenalsmede een

Archief | 1902 | | pagina 147