11 meesters ende Clais Symonsz. van Poppendamme scepen" 1). Dit uurwerk woog blijkens de rekeningen van 15if en 151 d'760 it" Middelburgsch groot gewicht, ook Antwerpsch gewicht genoemd en kostte 87 5 De stadstimmerman Adhiaan Hendritcsz. ontving 15|£ 3 belooning //van dat hij die stede kloek op den tliooren van der stadhuijs upghewonghen heeft." Bovendien kreeg Pieter Woutersz. destijds 20 fi omme te beziene de plaetsedaer die groote clocke ende die kleine clocken in hangen souden, omë die maete van den voerslach te nemenmet coomenmerren ende keeren." De rekening van 1551 vermeldt nog, dat gemaakt werden //vier aermen voor die wijssers" en vier //compassen, die aen dat vuijerwerek staen zullen," welke laatste 8 16 kostten. Cornelis de schilder kreeg 15§§ 11 .0 gr. //over dat hij de twee mans te paerde en twee te voete gescliildert en ge- stoffeert heeft, dienen op den tliooren ant horilogie." Om het uurwerk voor roest te bewarenwerd het door Jan den horlogemaker 15 gevernist en rood geschilderd. De klokken van het stadhuis ondervonden in 1586 de ge volgen der troebele tijden, daar Wet en Baad hun metaal be stemden, om mede bij te dragen tot het verkrijgen van stukken geschutzooals uit onderstaande mededeeling blijkt //Op den 12eu in Ougst a° 15° 36 (in de vergadering van Wet en Raad, present beyde de brs. Jac. Huge z. Cis Hc.z. Clais Wmz. Gillis Jac. z. Corn. Scobbelantsz. ende Corn. Ilaeck, scepenen Jan van Diest Hc Corn. z. Branch Pauwelsz. Jan JanLaur. z. Sebast. Pietersz. ende Jacob Eeuwoutsz. van Hoogelande raiden"). Is overdragengeslooten ende geaccordeert dat men de meta len deuren van tHeylich cruce coopen sal tjegens de kerckmrs., Register: Verbanden, Accoorden, Submissiën, Ordonnantiën, 1499 1563, blz. 117. Inventaris de Stoppelaar, n°. 1341.

Archief | 1902 | | pagina 15