24 legen hebbende bergen vindt men met een boom er op afge beeld in den atlas van Tirion 1743. Ellemeet en Eikerzee. Wanneer men van de vaart, die van het alonde Renesse met zijn slot Moermont en oorspronkelijk van de noordwestelijke Nissen naar de Moeren liepverder afdaaltdan bereikt men de vaart van Eikerzeedie van het noorderstrand in de richting van Zierikzee naar het zuiden vloeit, en komt men op de groote vlakte, die thans in bouw- of weiland herschapen is doch in den tijd der bergen eene groote moerassige watervlakte was. Zij heeft lang voortbestaan, voordat zij in watergangen en slooten of in land was veranderd. Men kan ze zoo wat vergelijken met hetgeen toen in Friesland als Middelzee be stond en datwat wij later als de Poel in Zuid-Beveland zul len ontmoeten, was vermoedelijk ook eens zulk eene waterplas. Haar overblijfsels, de vaarten, zijn niet de eenige herinneringen aan haar; immers, de zuidelijk gelegene streken bestaan nog voor een groot deel uit moerassen en plassenzooals wij reeds opgaven en zooals men zien kan op de oudere kaarten van Hatting a van de vorige eeuw maar zelfs nog op de nieuwere van Lampert, Pické, Holm en op de Topografische kaart der Nederlanden. Het is daar het paradijs der watervogels en der palingen. Het zuidelijk deel heet de heerlijkheid van Zuidlanddeze bezat een kerkdorp en nog andere kleine plaatsjesmaar bergjes of herinneringen er aan vindt men in dat Zuidland niet wanneer men de reeds vermelde maar ook reeds verzwolgen heuvels van den zuidelijken oever uitzondert. Zijn er in die zoogenaamde Moeren van Schouwen ooit bergjes geweest'? het kan natuurlijk zoo geweest zijnmaar ik betwijfel hetvooreerst omdat de plaatsnamenveelal met hun kerke achteraanheen wijzen op een veel jongeren Ghristelijken tijd, maar, wat meer zegtomdatwanneer vóór honderd of tweehonderd jaren

Archief | 1902 | | pagina 150