25 liet land daar zoo ellendig en vol van weel en en kreken was er in de 6e of 7C eeuw zeker weinig gelegenheid zal bestaan hebbenom eene geschikte plaats voor eene water vrije hof stede te vinden. Doch hoe het zijthans is er niets te zien en wij moeten ze hooger op zoeken en vinden in de nabijheid van de vaarten van Ellemeet en Eikerzee Die door ons reeds vermelde namen, zijn zeer oud. Het woord Meet of Met is het oude woord voor gemeteen maatstaf, dien de landman nog gebruikt om de grootte van zijn land aan te geven. Wij hebben dat woord in Walcheren bij Aagtekerkc ontmoet als BergmeetEllemeet is dus het land der Elle of Helle, die wij reeds kennen. Eikerzee is de Ee of Eede, te weten het water der kleine Elle. Dat men in oude oorkonden vaak leest van Helckerzee, bewijst niets tegen die afleidingimmers het is overbekenddat de oude geheimschrij vers veelal vreemdelingen warendie meenden de PI aan Zeeuwsche woorden te moeten toevoegenwaar de Zeeuwen die vergatenEveneens weet mendat de K zeer ver schillend geschreven werd en dat men de verkleinwoorden dik werf anders vormde, dan de gewoonte in Zeeland medebracht In stede van Elletje schreef de vreemdeling of de geletterde Helecke, evenals men voor de kleine Ierse schreef Ierseke. Hier was dus een betrekkelijke kleine tak van het groote Helium en wij stipten ook reeds aandat men in deze buurt in de richting van het noorder strandde nog bestaande groote hofstede de Helle vindt en voegen er bijdat men in dit oord zelf de overlevering heeft bewaard, dat daar een Avater van dien naam heeft geloopen, welks uitmonding zich bevond aan het strand bij Renessewaar de duinen zeer laag zijn oostelijk van den vuurtoren en dat men aan de binnen- of landzijde dier duinen in lagere landen meent terug te zien de voormalige bedding van dat water. Wij zijn dus hier wel op een ouden bodem uit den tijd toen Zeeland nog geen land was Beide weleer niet onaanzienlijke dorpen bestaan niet meer;

Archief | 1902 | | pagina 151