29 Bridorpe. Nog meer oostelijkdoch aan de westzijde van de Brouwers- ha vensche vaart naar Zierikzee, die wellicht eens de grens is geweest tusschen de eerstgenoemde stad en Duivendijke, ligt de oude heerlijkheid van Bridorpe. Men spelt dien naam, vrij verkeerd, dikwerf met eene y de bewoners spreken van Briepe. De taalkundigen bewerendat de naam Brouwersdorp zou be- teekenenik wil het niet beslissenof men voor dorp en am bacht aan brouwen en brassen denken moetof wel aan een in onbruik geraakten eigennaam Bripo. Ofschoon ik nu tot de laatste verklaring overhelneem ik toch gaarne aandat Bridorpe als het ware de voorlooper van Brouwershaven is geweest, maar de moeder is door de dochter overvleugeld. Thans is het als gemeente samengesmolten met Duivendijke. Het dorp is nu een klein gehuchtmaar er is een tijd ge weest, dat men zich daar luchtkasteelen bouwde: immers om streeks de helft der 1-3° eeuw had Graaf Blo ris de vijfde het plan om en Bridorpe èn Arnemuiden tot steden te verheffen; of hij dat met strategische oogmerken wilde doenweet ik niet; het was reeds zoo ver gevorderd dat Bridorpe tolvrij heid kreeg voor Brabant maar door 's Graven dood is alles verijdeld. Bridorpe vormde eenszooals trouwens zoovele oorden in Zeeland, een afzonderlijk eiland en in zijne buurt had het een kasteel Herkesteijnin welks nabijheid de bovenvermelde slag van 1426 voorviel. ITet was dus oudtijds eene gunstig gele gene plaats en daarom juist is liet van gewichtdat wij er een berg vinden, die wel niet, zooals het dorp, aan het water lagmaar toch zeker door kanalen er mede in verband stond. Hij is voor ons vooral gewichtig omdat Drtssselhuis er zooveel waarde aan heeft gehecht als vermoedelijke offer plaats. Godenleer blz. 99. Hij lag aan den Hoogen- boomsweg, kadastraal sectie B no. 113 tot 117 en zonder hofstede. De plaats heet nog de Bergwei.

Archief | 1902 | | pagina 155