men hoopt weder een nienwe kerk te kunnen bonwen. Er werd hiervoor in 1895 eene loterij opgericht. Deze bracht 2800 gulden in geld op, doch de raming is 11 duizend. Het is begrijpelijk, dat men er bergen vond al zijn het maar weinige. De tabel van 18-34 vermeldt er twee 8 of 10 M. hoog, oost van de kom en ongeveer 1000 M. van elkander, en nog twee hoogtenop een van deze moet een kasteel hebben gestaan. Deze laatste waren er nog in 1834 en lagen in het zuiden. 18. Een van deze staat op vele oudere kaarten afgeteekend, omdat er een beroemd kasteel op heeft gestaan, het huis //te Werve" dat is: het huis in Iverkwerve. Het lag ver van de gemeente in de richting van den Schouwschen dijk. Uit de plaats zou men moeten opmaken, dat het niet ver van de grens van liet ambacht aflag. Of het ooit een vliedberg is geweestkan natuurlijk niet worden beslistuit den ouderdom mag men er toe besluiten 19, 20, 21. Van de andere drie, waarvan zeker twee wegens de hoogte den naam van vliedberg verdienden, heb ik bij Hattinga alleen den zuidelijken algeteekend gevonden. Thans is hij ook verdwenen. De heer P. D. de Vos uit Zierikzee raadpleegde hierover tijdens eene raadszitting al de leden en niemand wist zich er iets van te herinneren! Ik moet er evenwel opmerk zaam op maken, dat hij ver van het dorp aflag en juist aan de grens van de jurisdictie van Zierikzee. Ofschoon de berg aan den ltingdijk lag, aan den grooten weg naar Zierikzee, is hier toch geen dorp ontstaan in de onmiddellijke nabijheid, maar wel ver af, misschien omdat men die plaats geschikter vond om er eene kerk te bouwen. Archief VIII® dl. 2de st. 3

Archief | 1902 | | pagina 159