n ofte heylige cruysmrs. ende lien belooven te betalen de waerde tot taxatie een jaer naer doorloglie, ende daervan geven een recepisse. Dat men van gelycke afdoen sal de clocxkenshangende op den thooren van dese stede buysdaer men hem nyet mede en behelptende deselve vercoopen oft anders verwisselen omme mit al te doen maken twee groote metalen stucken." 1) Wanneer aan dit besluit gevolg is gegevenmeenen wij in elk geval te kunnen aannemendat niet alle //clocxkens" ver wijderd werden. In 1580 onderging het uurwerk aanmerkelijke wijzigingen s) en werden gemaakt //6 2 noten in de oorlogie, dienen om de liedekens daermede te stellen," voor 20 fl 4 gr. Yoor her stellingen van het uurwerk werd 158 6 8 betaald, en bovendien voor extra-werk 18 2 6. //Coax van Schil dek, ontving 8 //ov.er het vergulden de twee boute peerden twee staen ruijters mitsgaders oijck de twee staen boute lielle- baerdiersdienen aen de stadts oorlogie op het stadthuijs." //Over het maeken van twee houte manekens staen aende stadts oorlogie" kreeg de antieksnijder Ms. Hans Allewy £1:13: 4. Simon de la Bahee en zijn vader kregen 10 voor be wezen diensten //int geven van ordinantiën van het oorlogie op het stadthuijs." Eerstgenoemde werd belast met het //stel len en gouverneeren" van dat uurwerk tegen 32 per jaar. In 1591 maakte hij er 50 noten voor, terwijl de rekening- van 1593 vermeldt, dat er 54 noten voor het uurwerk ge kocht werden. Zonder ons aan te gewaagde veronderstellingen schuldig te makenmeenen wij te kunnen mededeelendat dit klokken spel ook uit de hand bespeeld werdonder 1567 vonden wij verantwoord, dat de jonge Ivlaas Blyleven 30 fl kreeg voor Register ten Rade, 12 October 15329 October 1545, biz. 81. Inventaris de Stoppelaar N°. 1625. 2) H. M. Kesteloo IVblz. 40.

Archief | 1902 | | pagina 16