34 STREEK TUSSOHEN DEN SCHOUWSCHEN DIJK EN HET DIJKWATER. Behalve Brouwershaven en Zierikzee blijven nog groote streken lands over tusschen den ouden dijk en het overblijfsel van de breede voormalige Gouwe, om van andere oude wateren niet te spreken. Men vindt er de heerlijkheden van Bommenede, van Blois, van Zonnemairevan Dreischor, van Noordgouwe. Sommige van die oorden het zijn vooral de laatst aange- wonnene en in den tijd van rijkdom en kuituur aangelegde, zouden den wandelaar doen denken dat hij in een geheel ander land was verdwaald, b. v. in Gelderland, ik wijs op den weg van Zierikzee naar Brouwershaven en op de bekoor lijke omgeving van het dorp Noordgouwe, waarvan de naam nog aan het voormalige onstuimige water herinnert. In geen dier streken een enkele vliedberg Dit kan ons voor Noord gouwe niet verwonderen maar er zijn zoo vele oude landen bijals Blooiswaaraan wij te danken hebben het rekenen met het Bloois gemet x)datbehalve in Schouwenoveral in toepassing is gebracht aan Bommené, zoo geteisterd dooi de golven en de Spanjaarden en met den alouden uitgang van of Eede Dreischor met zijne drie Schorren en Sunnemaere waarvan Diussselhuis in liet belang zijner lichtaanbidding een Zonnemeer heeft willen maken. Waarom nergens bergjes, ter wijl er in Walcheren en elders zoo vele waren F Gissen kan men hier slechtsomdat de bergjesvoor de mannen van practijk en van geldverdienennooit de aandacht hebben getrokkendie hun toekwam. Gissen mag men, dat de vele dijkvallen en overstroomingen ze hebben vernietigd, dat ze voor dijken ge bezigd zijn of dat de oudste polders eerst zijn ontstaan, toen men geen bergjes meer maakte of misschien ook wel, omdat l) Het Blooisch gemet is 39 aren en 24 cent., het Schouwsche 41 aren en 68 cent. en dat van Duiveland 40 aren en 33 cent. Onder den naam van Zeeuwsch gemet verstaat men het Blooische.

Archief | 1902 | | pagina 160