35 de oudste bewoners niet meer waren de oude langhoofden van liet strandvan Briesch karakter geen ambachtsheeren dus die in de leer der bergen waren opgegroeid, maar eigenaars uit een ganscli anderen stam, Saksisc.be Hollanders vooral, groote heeren misschien uit Henegouwendie hier korthoofdige landbouwers hebben ingevoerdmet een ander dialect en andere gewoonten, die later zich over geheel Schouwen hebben ver spreid maar in wier landbouwstelsels de misschien als nutte loos verklaarde bergjes niet te pas kwamen. Ik en weet het niet! Bekend is het, dat de Eransche ridders van Bloois in Tliolen hebben gewoond en in de streek, waarin wij ver toeven veel land bezaten en veel bedijkt hebben. Brouwershaven en Zierikzee. Brouwershavenmisschien de dochter van Bridorpeuit muntend gelegenmaar zeker van jongeren oorsprong dan haar nabuur, aan Hollandschen invloed blootgesteld, aan de be hoeften eener stad onderworpen en laat bedijkt en veel ge wijzigd, heeft ons geene oude bergen te toonen; wij begrijpen het en ook voor Zierikzee Dit volgde veelal de krijgsbanier van Holland en moest daardoor menig beleg doorstaan en vestingen houden niet van hoogten in de buurt. Zierikzee heeft thans evenals Middelburg en Goes een lange haven doch oudtijds liep die haven oostelijk naar de Gouwe. Evenals de twee vermelde plaatsendie door haar ontwikkeling goede steden geworden zijn, lag het aan de samenkomst van de in vaarten veranderde oude stroomen; het moet dus wel eene zeer oude plek zijnhet -was de hoofdstad van het eilandja de voornaamste plaats van het land der Sueven. Dat het zeer oud zijn moet, bewijst ook zijn naam, die zoo onbegrijpelijk is, dat men zelfs eens heelt gemeend, dat de Homerische Ciuce daar zou hebben gewoond. Siricks-é schreef men in ouderen tijd, doch, evenals al de andere ée's, in een woordoude zeevaarders hebben het eens genoemdde

Archief | 1902 | | pagina 161