39 dat toen men Ouwerkerk zoo noemde, omdat de kerk er vroeger stond dan te Nieuwerkerkeheide landen toch reeds oud warenvoor zij kerken en eene nieuwe organisatie verkregen. In de 6e eeuw kan de scliorgrond van Nieuwerkerk anders geweest zijn dan die van Ouwerkerk. De Steenen Zwaan stroomde oudtijds van den noordkant dei- Gouwe naar het latere Nieuwerkerke. Hij heette ook Swaene en bij verbastering nog wel anders. Zijn naam gaf hij vermoedelijk aan een steenen huishet verdwenen Swanenburg. Een ander kanaalmeer oostelijk gelegen en ook uit den stroomdie het land afscheidde van Dreischor, afkomstig, en thans in een dubbelnieuwerwetsch kanaal veranderd en dat ook van Ste- venssluis afkwam en ook in de richting van Nieuwerkerke liep verdeelde waarschijnlijk die oude landstreek in Bewesten en Beoosten Sweene. Men meent, dat de Schouwsche edelen van Renesse uit dit land kwamen. Het Zeeuwsch Genootschap be waart nog Zelandia Illustrata II 271 en 281 de fraai gekleurde kopie van eene teekening, waarbij de ridder mr. Pieter van Beoosten-Zweene van Renesse, knielende, aan Philips van Bourgondien (1433—1449) de privilegiën aanbiedt. Die steenen Zwaan en die watergangen benevens de weg» die van Kapelle naar Zierikzee loopt, omgeven zoo ongeveer de streek, waar men nog bergjes vindt. De laatste weg is zeker ook een der oudtijds meest gebruikte wegen, omdat hij naar het Zijpe liepdat is naar zee. De tabel van 1834 spreekt van eenige geslechte heuveltjes in de gemeente Nieuwerkerk, en op de kaart van IIattinga staan er nog vijf afgebeeld, niet als molenbergen maar als vliedbergen en alle in deze oude streek. De kaart van Ottens geeft er ook vijf op maar op eene andere plaats. Er zijn er ook afgebeeld en wellicht het nauwkeurigst, op zekere in de Prov. bibliotheek (no. 17) voorhandene kaart van La Rouge, Topographie de la Zélande, traduit du Hollandais, doch in alle is iets onzekers. Ik heb mij daarom gewend tot den geneesheer E. P. I. Was van Oosterland en door dezen aan

Archief | 1902 | | pagina 165