41 in gebruik bij Y. M. Kuepel en is grootendeels bouwland ge worden. De tlians bijna geheel geslechte, doch bij Hatting a uog geteekende hoogte, lag 30 el van den Lijkeweg. 26 Ben vierde bergje ligt aan den watergang en is door TIat- tinga niet afgebeeld, doch daar deze juist aan den oost kant daar ter plaatse een heuvel af beeldtgeloof ikdat liij het wel gekendmaar verkeerd geplaatst heeft. Ben error loci! Dit bergje ligt in een weiland en in gebruik bij Job Bou- man Jz. Het is ongeveer 150 M. van den Sluisweg verwijderd. De heer v. d. Yltjgt vond de middellijn nog groot 100 passen van 90 centm. of 90 M. en schat- dus den omtrek op 270 a. 280 M. In liet midden is hij uitgegraven. De hoogte der heuveltjes, die men daar in den omtrek al gemeen voor oude vliedbergjes houdt, verschilt volgens Y. van 4 tot 8 M. Het derde door mij vermelde, was in ouden tijd 14 a 15 M. hoog. Het is dus zeker een vliedberg geweest doch ik moet opmerkendat men zich in de hoogte lichtelijk vergist. De bergen leeren ons niets dan hun plaats en deze is gewichtig, omdat ze bijna in éene richting liggen en dus zeker de eerste in cultuur genomen plekken zijn in de aan wassen van den ouden stroom. Yermits hier zoovele heuvels lagen en er in andere polders geene overblijfsels meer bestaan, wil het ons schijnendat de naburige landen grootendeels later boven hoog water zijn gekomen. NT EU WERK ERK E BEWESTEN SWEENE. Aan den zuidhoek der aloude Sweene is het dorp Nieu- werkerk ontstaan, aan den zuidkant van den ouden stroom en van de oudst bebouwde streek. Dit werd de weg van het noorden naar het zuiden, naar een veer, dat men nu nog Yianen noemt; maar de vluchtheuvelen loopen niet zoo ver naar liet zuidendaarom hebben wij vermoeddan een deel

Archief | 1902 | | pagina 167