van Nieuwerkerk eigenlijk ouder is dan Ouwerkerk. Het is een welvarend dorp geworden. De oorzaak er van zal wel gelegen zijn in de centrale ligging en omdat liet lag op den verkeersweg van Zierikzee naar de oostkust, naar Zijpe, dat een grooter veer werd dan Yianen. Het dorp lag op de grens der heerlijkheid van Capelle. De heer v d. Vlugt maakte mij bekend met nog andere bergjes. 27. Een dier eeuwenoude gedenkstukken ligt aan den Slolpweg. Onder het woord Stolp verstaat men hier niet eene stulpeene hut, maar een bergje; de naam is dus hetzelfde als Bergweg. Die weg loopt in de richting van liet water de Sweene of Steene Zwaanwanneer hij zich later meer naar het westen wendtheet hij de Niemveweg en dan loopt hij door naar den volgenden berg. ïh 1897 was de Stolpwegheuvel nog aanwezig, na zoovele eeuwen. Hij ligt zoo wat 10 M. van den weg af, tusschen den weg en Steene Zwaan en dit is weder een bewijsdat men die heuvels zoo maar niet los weg in eene weide bouwde of midden op een schorzooals de schapenstellenmaar nabij den weg van maatschappelijk verkeer. Het is een der hoogste. 28. De andere berg ligt ten noordwesten van den Nieuwenweg achter het hoefje van B. van Strien. Met ziet hem op 4 paszoodra men de achterdeur uitgaathij loopt langzaam op maar niet veel. Thans in den zomer van 1897 met tarwe be zaaid en omringd van suikerbietveldenlevert hij daar een prachtig gezicht op; hij is het beeld van het lang vervlogene en tevens van het hedendaagsche landmans leven. Zeer te bejammeren, dat men de vluchtheuvels slecht! Nog vermeld ikdat de heer van der Vlugt in den Stoof- weg, omstreeks 200 M. van den eersten berg verwijderd, nog

Archief | 1902 | | pagina 168