4.3 eene hooge weide zagliet is zeer mogelijk dat er twee bergjes bijeen hebben gelegen. Een hoog stuk land vond hij nog elders, namelijk dicht bij de hofstede van de wed. Lievense aan den Lijkeweg. Dit land ligt 30 M. van den weg, men noemt die hoeve //de oudemans hoeve Beide heuvelen zijn op het kaartje aangegeven door een Zoo ligt ook de hofstede van de wed. Krabbe 65 minuten van die van van Stiuen, zoo hoog, dat men klimmen moet: doch dit kan eenvoudig een hooge plaatsing geweest zijnmet het oog op het water van de Steene Zwaan aldus gemaakt. Het trof mijn berichtgever dat de hofsteden in dezen polder, de oude hoeven namelijk, alle ge bouwd zijn in de richting oost-west, met het huis aan de oostzijde, evenals oude kerken Is dit een godsdienstig orien- teeren geweest? Men zou het haast denkenen indien de geleerde Dresselhuis liet geweten hadzou hij er zeker partij van hebben getrokken voor zijn lichtdienst. 29, 30. Ik vermeldde reedsdat oudere kaarten nog twee bergjes op geven aan den oostkant van het kanaal Zij zijn beide ver dwenen, doch het is den heer Yan der Ylugt toch gelukt er nog iets van op te sporen. Het eene moet gelegen hebben aan de zuidzijde van den Kempersweg, waar men spreekt van een Kwalenberg op land van A. Cappelle het is zoo wat 25 a 30 M. van den Sluisweg af. Ten oosten, 300 M. van dien Sluisweg verwijderd, ten noordoosten van den Ivemper- weg ligt nog eene aan C, Tuinman behoorende weide, die men de Bergwei noemt. Dit zal dan het tweede verdwenen bergje uit ouden tijd geweest zijn. Indien men overal de moeite nam naar bergweiden en bergwegen te zoeken, zouden er misschien nog sporen van vroegere heuvels voor den dag komen, die nu geheel onbekend zijn. K a p e 11 e. Kapelle in Duiveland, dat men vroeger altoos met een C

Archief | 1902 | | pagina 169