13 een jaar tractement //over dat hij alle marcktdagen en lieijlige daegen mette binnen de twee vrije jaermarcktë npde stadthnijs toren upder clocken gebayert heeft.11 "En in 1577 kreeg Ma- eivus Klaasz. 4j, omdat liij op den stadhuistoren gedu rende een jaar alle Zondagen en marktdagen is baeyeren11 1). Dat dit later zeker geschiedde, blijkt uit de lijst der klok kenspelers van Middelburg Thans behoort liet klokkenspel van het stadhuis tot de geschiedenis. In de oudheidskamer ten stadhuize van Middel burg 3) wordt nog bewaard een der klokkendie eens behoorde tot dat klokkenspel met het opschriftn Michael Burgerhuijs me f1638.11 Yan de twee klokken nog in den stadhuistoren hangende bezit genoemde kamer eene verzameling van de voor naamste ornamenten in afgietsels van gips. De grootste klok heeft tot opschrift '/Karele benic genaamd na den lesten Keiser van dien name. IJc toierdt gegoten iioee iaer daer nar dat de coninck van Vranchrüke Francisco de eerste bii slceijsers heer gevangen wierdt voor Paviede steede rijckeP Het derde klokkenspel, waaraan wij thans onze aandacht moeten gevenis dat van den Abdij toren. Het gemis aan no tulen en overeenkomsten uit de jaren der vervaardiging van het oudste klokkenspel in dien toren maaktdat men zich met de opgaven uit de stadsrekeningen moet tevreden stellen. Uit de rekening van 1593 4)waarin men leest, dat aan iemand 10 6 gr. per week betaald werden, omdat hij van's morgens vijf tot 's avonds acht uren //de clocke opden Abdie thooren geclypt heeft de uren van den dage,11 blijkt, dat toen het uurwerk nog niet in gang was. Dat men echter destijds bezig wasalthans met het opstellen van het uurwerkkan men af- H. M. Kestei.oo, IV, blz. 51. 2) Zie voor deze lijst de Bijlage. 3) Catalogus3de uitgaaf, N°. 248 en 249. H. M. Kesteloo IV blz. 73.

Archief | 1902 | | pagina 17