44 spelde, is een gekucht, liggende op den grooten weg van Zie- rikzee naar het zoo even genoemde dorp en naar de oostkust van het eiland. Het komt mij voor, dat dit Kapelle vroeger wel tot Zierikzee in gelijke betrekking zal gestaan hebben als Kapelle in Zuid Beveland tot Goes of Oost- en Westkapelle tot Middelburgalle drie waren hoofdplaatsen geworden met aanzienlijke kerkelijke gestichten die in den beginne weldra kleiner Godshuizen in de buurt deden ontstaan. Het zon echter kunnen zijn dat het eene filiaal geweest zij van Nieu- werkerk, beide toch lagen in de Vierbannen van Duiveland. Immers de kerk van Nieuwerkerk die nu slechts uit het koor bestaat, omdat zij in 1591 is verbrand, dit jaartal gaf mij de heer v. d. Vlugt op was vroeger eene collegiale kerk met kanunniken. Op een plaatje in IIoffeks poëmata ziet men den bliksem in de kerk slaan. Er is te Kapelle nog een kerkhof in gebruik dat evenals de naam bewijst, dat er eens eene ware kerk in de heerlijkheid geweest is. Het was een ambacht op zich zelve en dit verklaart, waarom men er bergen vond. Ik weet evenwel niet zeker of zij vroeger in de heerlijkheid zelve lagen of in die van Nieuwerkerke. In het laatste geval zou ik haast denkendat er door koop en verkoop verandering van de grenzen heeft plaats gehad. Geene van de twee bergjes worden door IIattinga afgebeeld. Eenige minuten van Kapelle lag oudtijds het slot. Zwanen burg door Melis Stoke de Zwerner genoemd. Het is thans eene hofstede; in de Zelandia Illustrata bewaart men afbeel dingen der ruïne, die voor goed werd opgeruimd in 1714'. Volgens de Zelandia Illustrata werd in oude tijden hier de Hooge Vierschaar van Duiveland gehoudenvoordat deze door den achteruitgang der eene plaats en vooruitgang der anderenaar Nieuwerkerk werd verplaatst. Men noemde het toen het Hooge Huis. Wij vinden dus ook hier weerdat de heerlijke sloten en dorpen in Zeeland veelal zijn ontstaan op de plaatsenwaar omstreeks de 6e eeuw de met weer en wind en golven strijdende voorouders hunne bergen liebben

Archief | 1902 | | pagina 170