45 gebouwd. Een berg, eene hoeve, een gehucht, een dorp, een slot, eene "kerk en eindelijk bouwland, ziedaar den cirkelloop van het leven der bergen. 81. Een der bergen van de heerlijkheid Kapelle ligt thans in eene weide, in gebruik bij li. Hage van Ouwerkerk; hij is nog goed zichtbaar en ligt 50 M. van den Kapelleweg en wel aan den westkant Die weg is een lange en rechte; het niet gekronkeld zijn is een bewijsdat hij van jongeren oor sprong is dan de bergen; immers oudtijds maakte men geene ge makkelijke wegen maar stelde men zich tevreden met de kronkel wegen, die de natuur in de schorren zelve aanwees. Hij ligt wezenlijk op Kapellek grond en wel dicht bij de grens der heerlijkheideene eigenaardigheiddie wij reeds meermalen hebben ontmoet en zullen ontmoeten. 32. Het tweede bergje in dezelfde of in de vorige heerlijkheid was in 1897 nog aanwezig. Het ligt in een weiland, 150 M. zuidelijk van den thans bestraten wegdie van Kapelle naar Nieuwerkerke gaat. Iiet land is in gebruik bij J. de Kok. Niettegenstaande zijne zuidelijke ligging ligt het misschien in Nieuwerkerkein alle gevallen alweder dicht bij de bochtige grens van het ambacht Ik vond het op geene enkele kaart; dus is het reeds lang voor een deel geslecht. Duiveland heeft dus zooverre bekendzeker tien bergjes gehad, waarvan 2 of 3 geheel verdwenen zijn. Zij hebben ook alweder voor ons geene raadselen opgelost. Ware er ooit iets bijzonders in gevonden, men zou de herinnering wel hebben bewaard. Wij gaan nu nog wat verder naar het oosten, namelijk naar het eiland Tholen.

Archief | 1902 | | pagina 171