47 St. Maartensdijk jeugdiger oorsprong doen vermoeden en liun geschiedenis bevestigt het. Al die opkomende schorren zijn achtereenvolgens met afwis selend geluk bedijktmaar niet door Walchersclie edelen zoodat dan ook de bevolking sterk braohycephaal of breed- hoofdig was en gelijk aan die van het in de 16e eeuw ver dronken oostelijk deel van Zuid-Beveland. Men wil wel, dat dit sterke bedijken in Tholen eene der oorzaken is geweest van het overstroomen van zoovele naburige Bevelandsche dorpen. Intusschen is liet eiland Tholen zelf groot en vruchtbaar ge worden. Die deszelfs latere lotgevallen wil leeren kennen leze de keurige beschrijving met afbeeldingen van den heer Hollestelle in het vierde deel van het archief van het Zeeuwsch Genootschap of zijn in 1897 verschenen werk over de stad Tholen. Het tegenwoordige eiland bestaat volgens hem uit niet minder dan 57 polders, waarvan echter, naar ik meen, enkele zijn verdwenen. Deze verhandeling brengt ons op de hoogte van al die vlieten en weelen en dijken en wegen; de geleerde schrijver is van oordeel, dat men voorde wegendie thans alle laag gelegen zijnde laagste plaatsen zal hebben uitgekozenik voor mij kan moeilijk begrijpen waarom de eerste bewoners zulk eene keus zouden hebben ge daan. Dat thans de aan zich zelve overgelaten oude wegen lager zijn, dan het omringend land, bewijst toch wel niet, dat zij voor 1000 jaren ook de laagste deelen waren. Langs Tholen is een andere bevolking in Zeeland gekomen dan de Walchersclieintusschen meende Dkesselhuis in dit eiland Zelandia Illustrata dl. II blz. -316 en Godsdienstleer der al oude Zeelanderssporen te hebben kunnen vinden van een alouden Bacchusdienstwaaruit zou volgen, dat een deel van Tholen reeds in Rome's tijd bewoonbaar zou zijn geweest. Ook de heer Hollestelle wil gaarne enkele oude deeleu laten opklimmen tot het begin onzer jaartelling; ik kan het tegenbewijs niet leveren, doch meen te moeten herhalen, dat ik het wellicht, met uitzondering van enkele punten en met uitzondering van

Archief | 1902 | | pagina 173