48 de westkusten van Schouwen en van Walcheren en van ver dronken landen, niet geloof, vooral omdat er niets E-omeinsch is gevonden Ik meen het begin te moeten stellen in den tijd der bergen en van deze vinden wij hier wel watmaar toch niet veel. Zeer oude landen, b. v. het oude land van St. Maartensdijk, schijnen zelfs ook eerst in de lle eeuw bedijkt te zijn geweestuit den tijd tusschen den bergbouw en de bedijking kan men opmaken, dat de landen langzaam boven hoog water zijn gekomen. Wij bezoeken eerst het westelijk gelegen Scherpenisse en Westkerke. Het woord Nisse herinnert ons weder den ouden tijd met de vele nissen en scherpeook wel scarpe geschrevenen zal of van den vorm dier nisse afkomstig zijn of van een overouden eigenaar. Het ambacht, waarin men nu nog een Eeënweg kent, werd in den bergtijd door een water, dat eenvoudig de Ee heette, in twee deelen gesplitst en door een ander water, de Zoute-ee van het naast aangrenzende Poortvliet gescheiden. In het zuiden lag, een natuurlijk later zoo genoemd, dorp Westkerke, en terecht houdt de heer Hollestelle dezen meest westelijken hoek voor het oudste deel; de zuidelijke oever lag dan ook meest geschikt voor de uit Brabant naar Walcheren varende schuiten. Men heeft herinnering aan drie bergjes in deze streek. Het dorp Scherpenisse lag dicht bij een van deze en alzoo dicht bij strand of stroomzoodat dus hier ook weder de berg of eerste hoeve het begin der latere plaats is geworden. 1. Het eerste bergje dan lag op de schorre, die men de Scherpe nisse noemde. Nabij was de Zoute-ee en nog een ander water //de Sasse grave," een naam, die men zoo gaarne van de Sassen zou willen afleidenevenals zekeren ouden Vriesendijk

Archief | 1902 | | pagina 174