49 van de Eriesen, doch die afleiding is wel wat gewaagd. Sasse en Yriese kunnen patron ymica geweest zijn uit lateren tijd. Ongelukkig bestaat het bergje niet meer. Het is voor eenige jaren geslecht. Het bevond zich zuid-oost van het later aan zijn voet ontsproten dorp op een afzonderlijk eilandje; een molenberg was het niet, want de molen stond op eene andere plaats. I)e ligging is door Hollestelle aangegeven, evenals die - der twee volgende en dat zoowel op zijn kaartje van den hedendaagscken als op zijne schets van den primi tieven tijd. Ik meen, dat men den berg, waarvan eige naar is of geweest is de heer van Stapele den Galgenberg noemde. 2. De tweede vliedberg lag daarentegen in het zuidelijk deel van de oude heerlijkheid en dicht bij den oever van de Schelde. De Ee of Eededie deze beide van een heuvel voorziene deelen scheidde, bestaat nog, zooals ik reeds zei de, en verraadt dus een ouderdom van meer dan twaalf eeuwen. Men noemt die zuidpunt den Loohoek en vermits men verder oostelijk ook een Schakerloo en een Deurloopolder had en aan de overzijde van het Scheldewater het kasteel van Lodijke, in de geschiedenis be kend behoeft men niet veel te wagen om te durven aannemen dat de Scheldearm daar ter plaatse eenmaal de Loo heette. Het is mij wel bekenddat er taalkundigen zijndie be weren, dat het oude Loo niet water maar bosch beteekenen zou; doch die uitlegging kan hier niet gelden, omdat er geen bosschen waren. Op het laatst der 16e eeuw lag de berg nog binnendijksmaar zoover ik weetis er nooit een gehucht of dorp geboren, omdat die punt gevaarlijk was en men lie ver ging wonen bij berg numero één Ik lees, dat lang na de groote overstroomingen in 1530 en 32 en dat wel eerst in 1570, de zeesluis in het midden van den polder doorbraktoen stroomde de zee naar binnen en trots bedijkingen en inlagen gelukte het op den duur niet Archief VIIIe dl. 2C st. 4

Archief | 1902 | | pagina 175