51 die zeker de grondstof geleverd heeft rondom. De eigenaar is de heer I. Oraayo uit Sprang, de gebruiker Jan Polderman, wonende vlak bij den berg. Deze vond bij het afgraven wel ver schil in lagen, somtijds zand en ook hetgeen hij asch noemde. Tk zag dit niet, ofschoon de inhoud overal zichtbaar was. Zoowat noordelijk van den berg is weder het dorp ontstaan dat de hoofdplaats der heerlijkheid werd Men heeft het West- kerke genoemd, een naam, die aan de 12e eeuw herinnert en zeker wel niet de eerste naam van het gehucht /.al geweest zijn. Tn de Zelandia Illustrata bewaart men een plaatje, dat een uitzicht afteek ent op dit dorpje met een vervallen slottoren er bijdie op een hoogte moet gestaan hebben. Tn het ge meentehuis van Scherpenisse kan men nog eene schilderijeen zoogenaamd Triptycon, zien, afkomstig uit het reeds lang verdwenen kerkje van Westkerke Dit schilderstuk is uit nemend goed bewaard en wordt te recht zeer op prijs gesteld door den Burgemeester, den heer C. D. Bolier. Thans is dorp en kerk verdwenenmaar de veel oudere berg niet. De berg overleeft allesblijve hij nog lang gespaard. Poortvliet. Deze oostelijk van de vorige gelegen heerlijkheid met haar dorp heeft een verleidelijk en naamin zoo verre als zij vele ge leerden hebben verleid om in dat Poort een portas uit den Komeinschen tijd te zien. Het kan zijn, dat er een haventje heeft bestaanwaarin de vreemde schippers aanlegdendoch ik moet opmerkendat het bestaan van een berg den Eo- meinschen tijd doet betwijfelen; ware dit oord in Eome's tijd bewoonbaar geweestdan zou men een eeuw of wat latei- wel niet begonnen zijn er een vliedberg te maken Mij komt het minder gezocht voor, den dorpsnaam af te leiden van het woord poorto voor een eenigszins groote plaats met poorten In Zierikzee heeft men nog het Poortambacht. ITollestelle meent, dat de eerste bedijking wel tot de achtste eeuw kan

Archief | 1902 | | pagina 177