52 opklimmen, en in de 13 eeuw werd ket reeds in erfpacht uitgegeven door den heer van Yooiine doek geen van beide bewijst verband met Koine. Klimme al ket zuider deel tot den bergtijd op, dit is niet ket geval met het noorder deel. Hier waren nog lang daarna gorsenomspoeld door de Zoute-ee en door een ander water dat Poortvliet kan geheeten hebben. Dat jongere noorderdeel lag evenwel ook oorspronkelijk aan zee; thans zijn ket nog lage onbebouwde grondenbekend als //de Weilioeken." Op den grooten weg naar Tholen is ket welvarend dorp ont staan. Het was reeds aanzienlijk in 1325; immers ik heb gelezen, dat de bisschop van Utrecht toen reeds schreef, dat daar veel volks woonde. Als curiosum wil ik uit Ee,merins Zeemosche Oudheden opteekenendat het dorp in het begin der 17° eeuw bestraat werd met de verkochte steen en van Komerswale. Die steenen hebben ook gediend voor eene dei- poorten van Veere. Er ligt oost van de gemeente nog een oud verlaten kerkhof; die daar schedels zoeken wil, moet voorzichtig zijn ze niet alle voor oude bewoners te houden, want het is ten allen tijde gebruikt geworden in buitengewone omstandigheden als daar zijn, voor pestlijders, militairen en drenkelingen. In die weihoeken ligt een hoog stuk lauds, dat men de Zeehondenplaat noemt, en een ander dat Konijnenberg heet; zij herinneren aan den tijd, toen er strand en duinen waren. Of de laatste ook een vluchtberg is geweestmag ik niet aannemen, wegens de jonge inpoldering. 4. Niet in die weihoekenmaar in het oudere deel vindt men echter nog een spoor uit den bergtijd. Vlak bij het dorp en dit is belangrijk teekende Hatttnga een vliedberg af; de tabel van 1834 gaf hem eene hoogte van 5 M. doch de geneesheer van Kijssel, die hem goed heeft gekend, schatte hem op 10 M.aan den voet met eene middellijn van 150.

Archief | 1902 | | pagina 178